SP nogometašica: Japanke nakon drame nove prvakinje

Nogometašice Japana nove su svjetske prvakinje. U velikom finalu prvenstva kojem je domaćin bila Njemačka, Japanke su pobijedile Amerikanke sa 5-3 (2-2, 1-1) nakon izvođenja jedanaesteraca...

Dramatičan je bio finale, pogotovo u drugom poluvremenu i produžecima. Nakon pospanog i ne toliko napetog prvog dijela, u nastavku se rasplamsalo, pogotovo nakon uvodnog pogotka na utakmici kojeg je za SAD zabila Morgan u 69. minuti.

Amerikanke su dva puta imale vodstvo, ali su dva puta dopuštale povratak svojih suparnica.

U 81. minuti su Amerikanke gadno pogriješile u obrani, a Miyami je odbijenu loptu vrlo spretno pospremila u mrežu.

Taj je pogodak Japankama donio produžetke gdje su opet SAD prve napravile korak naprijed. Abby Wambach je u 104. minuti postigla pogodak za 2-1, no u 117. minuti, samo tri minute prije kraja, Japanke su izjednačile. Nakon kornera je Sawa pucala prema vratima, a lopta se kroz brojne igračice probila do mreže.

Inače, u produžecima su obje ekipe imale i propuštale mnoge prilike.

Tijekom izvođenja jedanaesteraca je briljirala vratarka Japana Kaihori koja je obranila tri udarca američkim igračicama. Tako su Japanke po prvi put u povijesti osvojile zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu, a nikada prije nisu igrale niti u polufinalu.

Amerikanke ostaju na dva zlata, 1991. i 1999. godine.

Podsjetimo da su brončane na prvenstvu postale nogometašice Švedske.