Među najboljima na svijetu

Sjajna zvijezda Liverpoola odvela Urugvaj u finale Cope

Pogocima Luisa Suareza, Urugvaj je postao prvi finalist južnoameričkog prvenstva Copa America i borit će se za svoj 15. naslov ove nedjelje...

Urugvaj, polufinalist prošlog Svjetskog prvenstva, plasirao se u finale Copa Americe pobjedom 2-0 protiv reprezentacije Perua. Oba pogotka pala su u drugom poluvremenu, dok je prvo bilo za zaborav s vrlo malo poluprilika za gol.

Luis Suarez, napadač Liverpoola, zabio je za vodstvo u 53. minuti utakmice nakon što je vratar Perua Raul Fernandez obranio udarac Diega Forlana, ali je Suarez prvi stigao na odbijenu loptu te ju iz vrlo oštrog kuta pospremio u mrežu za 1-0. Samo pet minuta kasnije isti igrač povisuje na 2-0 nakon što je pravovremenim utrčavanjem na polovici igrališta izbjegao zaleđe te u situaciji jedan na jedan s golmanom izašao kao pobjednik.

''Prvo poluvrijeme bilo je dosta loše jer smo znali da će se Peru braniti. U nastavku smo pokušali realizirati svoju nadmoć što nam je pošlo za rukom odmah na početku poluvremena. Bio je to veliki šok za Peru'', rekao je strijelac oba pogotka Suarez.

Odmah nakon drugog pogotka trener Urugvaja Oscar Tabarez izvadio je iz igre svog najboljeg igrača.

''Igrati sa Suarezom u momčadi i bez njega su dvije potpuno različite stvari. On je vrhunski napadač, jedan od najboljih u svijetu koji često bude prevaga u utakmicama baš kao na današnjoj i zato sam ga morao poštedjeti'', rekao je Tabarez.

Peru, koji je bio najgora južnoamerička momčad u kvalifikacijama za Svjetsko prventvo prošle godine, ostaje iznenađenje turnira i to bez svoja dva najbolja napadača, Jeffersona Farfana i Claudija Pizarra.

''Na turniru smo igrali smo protiv momčadi kojima svi igrači igraju u inozemstvu. Vidi se da imaju iskustva igranja ovakvih utakmica i to je prevagnulo. Ali, nemamo za čime žaliti, naporno radimo da postanemo bolji i rezultati su već tu'', rekao je izbornik Perua Sergio Markarian.

Peru je od 69. minute morao igrati s igračem manje nakon što je Juan Vargas isključen. Najbolju priliku na utakmici poraženi su imali u 84. minuti kada je vrataru Urugvaja Musleri iskliznula lopta iz ruku nakon udarca Guerrera, ali ju je uspio zaustaviti netom prije gol linije.

Urugvaj, koji s Argentinom dijeli prvo mjesto po broju osvojenih titula Copa Americe, igrati će u nedjelju za svoju 15., s boljim iz susreta Paragvaj - Venezuela koji je na rasporedu danas (srijeda). Posljednju Copa Americu Urugvajci su osvojili prije ravno 16 godina.