Zenit se provukao

Izvrsni Modrić maestro Realova orkestra, City ispao iz Europe!

Nauštrb Anderlechta i Manchester Cityja natjecanje u Europa ligi nastavljaju Zenit i Ajax.

Posljednje kolo Lige prvaka u skupinama C i D tražilo je odgovor na pitanje tko će kao trećeplasirani sastav s euro-avanturom nastaviti u Europa ligi. Nauštrb Anderlechta i Manchester Cityja prošli su Zenit i Ajax. Utakmicu u Madridu između Reala i Ajaxa Luka Modrić započeo je u prvom sastavu, na mjestu zadnjeg veznog zajedno sa Samijem Khedirom, a odigrao je - odlično.

U 13. minuti sjajno je oduzeo loptu uklizavanjem, izbacio Karima Benzemu samog pred gol iskosa s desne strane, a francuski je napadač nesebično asistirao Cristianu Ronaldu za 1:0. Kod drugog gola Reala koji je u 28. minuti zabio Jose Maria Callejon Modrić je bio izravan asistent (sve pogotke pogledajte ovdje) sjajnom loptom koja je preletjela cijelu obranu nizozemskog kluba. Treći gol Kraljevskog kluba zabio je Kaka lijepim udarcem ljevicom s nekih 20-ak metara nakon dodavanja Ronalda. Ajax je smanjio u 60. minuti nakon pogreške i nepotrebnog izletavanja pričuvnog Realovog vratara Antonija Adana. Strijelac je bio Derk Boerrigter udarcem ljevicom s ruba kaznenog prostora u nebranjenu mrežu.

Konačnih 4:1 je svojim drugim golom na susretu postavio Callejon glavom nakon ubacivanja Morate s desne strane. Modrić je odigrao svih 90 minuta, a spomenuta asistencija bila mu je prva za Real u Ligi prvaka u trećoj utakmici koju je započeo u ovom elitnom natjecanju.

U drugoj utakmici skupine Borussia Dortmund je slavila na svom Signal-Iduna-Parku protiv Manchester Cityja 1:0 golom Juliana Schiebera iz 57. minute (pogodak pogledajte ovdje) i tako izbacila engleskog prvaka iz europskog natjecanja, odnosno uskratila mu mogućnost natjecanja u Europa ligi.

Schieber je svoj ovosezonski prvijenac u Ligi prvaka zabio nakon sjajnog prizemnog Jakuba Blaszczykowskog s desne strane. Utrčao je pravovremeno i s ruba peterca ugurao loptu u mrežu. Ivan Perišić je odigrao svih 90 minuta za aktualnog njemačkog prvaka koji je pobjedom potvrdio prvo mjesto u skupini (bez ostvarenog poraza, 4 pobjede i dva remija, op.a.) ispred Reala. Ajax će kao trećeplasirani klub nastaviti natjecanje u Europa ligi, dok City neće dočekati europsko proljeće nakon tek tri osvojena boda u šest utakmica, točnije bez ostvarene pobjede. Englezima je trebala pobjeda te remi ili poraz Ajaxa u Madridu, ali dogodilo se samo ovo drugo.

Uoči posljednjeg kola u skupini C znalo se da su osminu finala izborili Malaga i Milan, ali se nije znalo ime kluba koji će dočekati europsko proljeće u Europa ligi. Sada je poznato da će to biti ruski prvak koji je slavio na San Siru golom Dannyja iz 35. minute (pogodak pogledajte ovdje), prizemnim udarcem desnicom u dalji donji vratarov kut.

Do kraja susreta Milan nije uspio barem izjednačiti iako je bio opasnija momčad, pa je Zenit došao do prve gostujuće pobjede u devet posljednjih gostujućih europskih utakmica. U prethodnih osam sastav Luciana Spallettija je upisao tek dva remija i čak šest poraza. S druge strane, Milan je pobijedio u tek jednoj od šest posljednjih domaćih europskih utakmica (uz tri remija i dva poraza).

Malaga je kod kuće odigrala 2:2 protiv Anderlechta i tako potvrdila prvo mjesto u skupini. Dva je puta Malaga vodila golovima Dude, a dva se puta belgijski prvak vraćao. Konačnih 2:2 Kongoanac Dieudonne Mbokani postavio je u 89. minuti nakon dodavanja Saše Klještana.

Malaga je na kraju natjecanje u skupini završila bez poraza, uz tri pobjede i tri remija.

Ogledi posljednjeg kola u skupini B nisu bili od velikog značaja ni za jednu momčad, jer se od ranije znalo da će u nokaut fazu Schalke i Arsenal, a u Europa ligu Olympiacos.

Jedino pitanje bilo je tko će osvojiti prvo mjesto u skupini - Schalke ili Arsenal. Klub iz Gelsenkirchena je u ovu rundu ušao s bodom više, na kraju je tu prednost i povećao nakon što je kod Montpelliera odigrao 1:1. Benedikt Howedes doveo je pogotkom glavom goste u vodstvo u 56. minuti, a samo tri minute kasnije je konačnih 1:1 postavio Emanuel Herrera (oba gola pogledajte ovdje), koji se dobro snašao nakon ubacivanja Mouniera. Njegov prvi pokušaj glavom je bio blokiran, ali je Herrera ipak uspio poentirati. Domaćin je bio opasniji, omjer udaraca u gol 18:5, odnosno u okvir gola 9:1 dovoljno govori.

Olympiacos je u Pireju svladao Arsenal s 2:1. U pitanju su suparnici koji se sudaraju već treći puta u četiri sezone. U prethodnih pet utakmica je uvijek pobjeđivao domaćin, te je taj trend nastavljen i ovom prilikom, iako su poveli gosti, čiji je menadžer Arsena Wenger na teren poslao kombiniranu postavu.

Topnike je u vodstvo doveo Tomaš Rosicky u 38. minuti. Giannis Maniatis je u 64. minuti poravnao na 1:1, dok je domaćine do zaslužene pobjede doveo Kostas Mitroglou pogotkom dalekometnim plasiranim udarcem u 73. minuti. Arsenal je u ovoj utakmici još jednom potvrdio da je u vrlo lošoj formi budući u Premierligi zauzima tek 10. mjesto nakon 15 kola.