Redsi u finalu FA kupa

Jelavić zabio za vodstvo, Suarez i Carroll 'okrenuli' u drugom dijelu!

U polufinalu FA kupa Liverpool je na Wembleyju pobijedio Everton 2:1...

Na poluvremenu je Everton vodio 1-0 golom hrvatskog reprezentativca Nikice Jelavića.

Zabio je bivši napadač Haduka i Glasgow Rangersa u 24. minuti iskoristivši veliku pogrešku obrane "redsa", točnije Jamiea Carraghera, koji je prilikom izbijanja lopte u vlastitom šesnaestercu pogodio Tima Cahilla, lopta se odbila do Nikice Jelavića, a ovaj je lijepim smirenim prizemnim udarcem matirao Liverpoolovog vratara Brada Jonesa. Bio je to njegov peti gol u posljednjih pet nastupa za "toffeese" i šesti ukupno (drugi u FA Cupu) u njihovom dresu po transferu iz Glasgow Rangersa.

S 1-0 vodstvom Evertona se otišlo na odmor, a onda je u nastavku Liverpool došao do potpunog preokreta. U 62. minuti je nakon velike pogreške braniča Evertona Sylvaina Distina izjednačio Luis Suarez. Dodavao je Distin svojem vrataru Timu Howardu, ali je to očinio traljavo, bez snage u lopti, koju je presjekao urugvajski napadač i sjurivši se u šesnaeaterac zabio svoj treći gol u FA Cupu u isto toliko nastupa.

Konačnu 2-1 pobjedu Liverpoolu donio je Andy Carroll u 87. minuti, a zabio je glavom iz teške pozicije Andrew Carroll nakon ubacivanja Craiga Bellamyja iz slobodnog udarca s lijeve strane. Bio je to njegov treći ovosezonski gol u FA Cupu.

Do kraja susreta se rezultat nije mijenjao i Liverpool je došao u priliku osvojiti svoj osmi naslov u FA Cupu i prvi nakon 2006. godine za kojeg će se u finalu boriti protiv pobjednika nedjeljnog susreta između Tottenhama i Chelseaja.

Kažimo na kraju da je Jelavić vrlo kvalitetno odigrao svih 90 minuta i da je bio najopasniji igrač Evertona. Zaslužio je žuti karton u 59. minuti zbog reakcije na prekršaj Martina Škrtela.

FA Cup, polufinale:

Liverpool - Everton 2-1 (Suarez 62, Carroll 87 / Jelavić 24)

Tijek utakmice:

90' Kraj utakmice. Liverpool - Everton 2:1.

87' GOOOL!!! Carroll je konačno zabio, Liverpool vodi 2:1. Nakon centaršuta s lijeve strane, Carroll je bio najviši u petercu i glavom je poslao loptu u mrežu Evertona.

82' Šansa za Everton. Jelavić je pucao iskosa s lijeve strane, no zatresao je vanjski dio mreže.

78' Nova šansa za Carrolla. Napadač Evertona dobro je pucao s 18 metara, ali lopta je fijuknula pokraj stative.

62' GOOOL!!! Liverpool je izjednačio pogotkom Luisa Suareza. Teško je pogriješio Distin. Vraćao je povratnu loptu vrataru, no zapravo je gurnuo u "for" Suareza, koji se sjurio prema vratima Evertona i lako poentirao. Urugvajac takve poklone rijetko ne koristi.

47' Velika šansa za Liverpool. Andy Carroll promašio je zicer. Sjajno je nabacio Downing, ali Carroll je loše glavom pucao na samo dva-tri metra udaljenosti od vratiju Evertona.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' Završeno je prvo poluvrijeme.

24' GOOOL!!! Everton je poveo golom Nikice Jelavića! Gol je pao nakon velike pogreške obrane Liverpoola. Carragher je htio očistiti jednu loptu, no napucao je Cahilla, lopta se odbila do Jelavića koji je hladnokrvno šalje u mrežu Liverpoola.

1' Utakmica je počela.

Minuta šutnje na Wembleyju u sjećanje na poginule u tragediji na Hillsboroughu, koja se dogodila 15. travnja 1989., kada je na polufinalnoj utakmici FA kupa između Liverpoola i Nottingham Foresta poginulo 96 ljudi.

Sastavi:

Liverpool: Jones, Johnson, Carragher, Skrtel, Agger, Gerrard, Spearing, Henderson, Downing, Carroll, Suarez

Everton: Howard; Neville, Distin, Heitinga, Baines; Gueye, GIbson, Osman, Fellaini; Cahill; Jelavić

-------------------------------------------------------------------------------

Kada Nikica Jelavić danas (13.30 sati) istrči na prepuni Wembley kroz glavu će mu proći čitava karijera. Počeci na livadama oko Gabele kada je kao dječak sanjao o tome da jednog dana zaigra na travi kultnog engleskog stadiona, teške ozljede koje su mu usporile karijeru, mukotrpan rad... Danas će naš reprezentativac postati dio duge tradicije derbija između Liverpoola i Evertona. Suparništvo tih klubova traje 118 godina, a brojni su velikani utkali svoj doprinos u veliki derbi.

Odgovara mi taj stil

"Cijeli život sanjao sam utakmicu na Wembleyu. I kada sam postizao pogotke na livadama, maštao sam da sam na Wembleyu. Ta je utakmica ispunjenje moga dječačkog sna. A kad samo vidite koja su velika imena igrala takve velike utakmice naježite se od poštovanja", kazao je Jelavić.

Od dolaska u Everton, u 10 utakmica postigao je pet pogodaka. Engleski kroničari složni su u jednom: Everton je napokon dobio pravog centarfora!

"Odgovara mi taj stil nogometa. Odlično sam se snašao i daj bože da nastavim s takvim igrama do kraja prvenstva i na EP-u."

Malo je nedostajalo da se Jela u polufinalu FA kupa nađe na drugoj strani. Među klubovima koji su ga vabili dok je bio u Rangersima bio je i Liverpool. No, nije bio spreman izdvojiti devet milijuna eura koliko je škotski klub tražio.

Carroll je koštao 35 milijuna funta

Baš su se s brojkama poigrali engleski mediji u najavi utakmice. Britanski Express osvrnuo se na politiku dovođenja igrača u Liverpool i očitu pogrešku što je odustao od Jelavića: "Dok se Liverpool pita koliku vrijednost imaju igrači za koje je dao velik novac, iznos za koji je Jelavić prešao u Everton čini se zaista smiješnim, pogotovu u usporedbi s 35 milijuna funti za Andyja Carrolla".

U Evertonu se oduvijek uvažavalo i mišljenje Slavena Bilića: "Da, zaista je jeftino prešao u Everton. Najbolje godine su pred njim. Očekivao sam da će dati i više jer on jednostavno nema granica. Znao sam da će se savršeno uklopiti jer je Evertonu nedostajao odličan golgeter, ali i igrač oko kojeg će graditi igru", naglasio je Bilić za Independent.

Bilić: Očekujem da Jelavić postane jedan od najvažnijih napadača Premiershipa

Bilić je ovih dana tražen u Engleskoj, pa je na ovu temu dao izjavu i za Daily Star:  "Očekujem od Jelavića da se još poboljša i da postane jedan od najvažnijih napadača u Premiershipu. Čitam o transferima od 20 milijuna funti i više i u tom svjetlu njegova cijena zaista izgleda jeftina. Everton je pronašao rođenog strijelca. Poznajem ga otkako je bio dijete. Iz istog smo grada i iz istog kluba, Hajduka iz Splita."

Bilić je iznio i svoje viđenje mersisajdskog derbija u polufinalu FA Cupa: "Nema favorita jer je to polufinale i derbi. Ali, Everton je trenutno u boljoj formi od Liverpoola." (TS/Agencija VLM)

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.