Bez Ćorluke

Nastavlja se gostujuća agonija Bavaraca: Posrnuli i kod Bayera!

U 24. kolu njemačke nogometne lige Bayer je u derbiju pred vlastitim navijačima svladao Bayern s 2-0, te dodatno ugrozio šanse minehnskog sastava u borbi za naslov...

U 2012. godini Bayern u Bundesligi i Ligi prvaka još nije osjetio slast pobjede na strani, a nakon poraza u Mönchengladbachu, te remija u Hamburgu i Freiburgu, bez pogotka i bez boda ostali su i na gostovanju kod „apotekara“. Juup Heynkess je utakmicu započeo s Frankom Riberyjem na klupi budući je Francuz iz prijateljskog reprezentativnog ogleda s Njemačkom donio lakšu ozljedu, a već uobičajeno u pričuvi su bili i hrvatski reprezentativci Ivica Olić i Danijel Pranjić. Zbog ozljede zarađene u prijateljskom ogledu sa Švedskom Vedran Ćorluka nije bio u kadru domaćina, a u dosta izjednačenoj utakmici golovi su postignuti u nastavku.

Prvo je u 79. minuti, nakon velike greške vratara „Bavaraca“ Manuela Neuera koji je krivo procijenio ubačaj s desne strane i „zaplivao“ za loptom, Derdiyok na drugoj vratnici uspio dohvatiti istu, te ju vratiti u sredinu gdje Kiesslingu nije bilo teško poentirati, a točku na i stavio je Bellarabi u smiraj susreta. Trener Bayerna ubacio je od 61. minute u igru i Riberyja, ali je pritom i izvadio najboljeg strijelca Gomeza (!?), da bi desetak minuta kasnije ukazao priliku i Oliću, no na Bay-Areni ovaj puta ništa nije pomagalo.

Od borbe za naslov, čini se, polako se oprašta i Schalke koji je na gostovanju kod „fenjeraša“ Freiburga, u čijem sastavu niti na klupi nije bilo Ivana Santinija, poražen 2-1. Poslije remija s Bayernom (0-0), pobjedom nad Schalkeom Freiburg radi vrlo dobar posao za Borussiju Dortmund. Nadu gostima iz Gelsenkirchena u 72. minuti nakratko je kod minusa od dva gola, probudio Finac Pukki koji je minutu po ulasku u igru postigao 300. bundesligaški pogodak za Schalke s Huubom Stevensom na klupi. Međutim, drugi žuti odnosno crveni karton Papadopoulosa u 87. minuti onemogućio je goste u završnom pritisku za izjednačenje.

Mario Mandžukić konačno je odigrao cijelu utakmicu za Wolfsburg koji je uzeo bod na gostovanju kod Kaiserslauterna odigravši 0-0, a isto su učinili Ivo Iličević i Mladen Petrić u još jednom teškom domaćem porazu HSV-a u nastavku sezone. Naime, nakon što ih je dortmundska Borussija u prvom proljetnom kolu isprašila s 5-1, s uvjerljivih 4-0 sada ih je torpedirao Stuttgart.

Goste je u vodstvo u 23. minuti vrlo dobrim solo-prodorom i udarcem doveo bosanskohercegovački reprezentativac Vedad Ibišević, a potom je iz dva opravdano dosuđena jedanaesterca susret na gostujuću stranu prelomio Srbin Zdravko Kuzmanović. Potvrdu debakla domaćina naznačio je napadač HSV-a Guerrero zaradivši izravno isključenje u 54. minuti, a Stuttgart je brojčanu nadmoć kapitalizirao u 90. minuti pogotkom najefikasnijeg igrača lige u ovoj kalendarskoj godini, Austrijanca Martina Harnika, kojem je ovo bio osmi prvenstveni zgoditak u zadnjih pet susreta.

Australac Rukavytsya prekinuo je golgeterski post Herthe koji je trajao 430 minuta, a njegov pogodak u 63. minuti donio je tri boda Berlinčanima protiv Werdera, te prvu pobjedu nakon sedam poraza u prvenstvu i kupu. Hertha je sada skočila jedno mjesto iznad crte opstanka, a dodajmo da je Andre Mijatović dvoboj gledao s klupe do 82. minute, te da je četiri minute kasnije zaradio žuti karton.

U preostalom ogledu Hannover je pomalo neočekivano ispustio pobjedu pred vlastitim navijačima protiv slabašnog Augsburga koji bi se lako nakon samo jedne sezone u elitnom razredu njemačkog nogometa mogao vratiti u drugu ligu. Nakon ranog vodstva gostiju preko Bellinghausena, domaći su okrenuli rezultat pogocima Hagguija i Dioufa, no u završnici je jedan start Schulza u svom kaznenom prostoru sudac okarakterizirao prekršajem za najstrožu kaznu, a sumnjivi jedanaesterac u 2-2 je pretvorio Callsen-Bracker.

U zadnjoj subotnjoj utakmici 24. kola, dortmundska Borussia je na svom terenu svladala Mainz 2-1, te na najbolji način iskoristila posrtanja Bayerna i Schalkea.

Aktualni prvaci strahovali su za konačan ishod susreta s momčadi koju je prije angažmana u Dortmundu vodio sadašnji trener Borussije Jürgen Klopp. Iako su više vremena držali loptu u svom posjedu, te ukupno uputili više udaraca na protivnička vrata (13-5), u posljednjih desetak minuta razigrani gosti su u nekoliko navrata prijetili ponajprije preko donedavnog napadača Borussije Egipćanina Mohameda Zidana.

Inače, domaćini su poveli u 26. minuti zgoditkom Blaszczykowskog čime je nastavljena serija poljskih nogometaša u dresu njemačkog prvaka. Naime, igrači iz Poljske, a u Borussiji su trojica, sudjelovali su u 80 posto odnosno 16 od zadnjih 20 pogodaka dortmundske momčadi.

Vodstvom domaćih 1-0 završilo je prvo poluvrijeme, da bi sredinom drugog, u 74. minuti Mohamed Zidan svojim petim golom u zadnjih pet utakmica donio poravnanje. Egipatski napadač u veljači je zbog nemogućnosti da izbori mjesto u početnom sastavu napustio Borussiju i vratio se u Mainz, a prema učinku čini se da je donio odličnu odluku. Ipak, Japanac Kagawa je samo tri minute kasnije ponovo donio vodstvo domaćem sastavu, a do kraja je upravo Zidan još nekoliko puta zaprijetio, no ostalo je 2-1.

Hrvatski reprezentativac Ivan Perišić u igru je ušao u 72. minuti umjesto strijelca prvog zgoditka Blaszczykowskog, a kao zanimljivost možemo reći da u ovoj utakmici nije pokazan niti jedan žuti karton.

Momčad Jürgena Kloppa sada je odmaknula na sedam bodova drugoplasiranom Bayernu, osam imenjaku iz Mönchengladbacha, te vjerojatno nedostižnih 11 Schalkeu. Treba napomenuti da Borussia Mönchengladbach ima šansu u nedjelju na gostovanju kod Nürnberga smanjiti zaostatak... (TS)