Hrvati u zapaženim ulogama

Kakva polufinala: Sjajni Jelavić odveo Everton do Wembleyja i velikog derbija!

U polufinalima FA kupa na mitskom stadionu igrat će gradski rivali - Liverpool protiv Evertona te Tottenham protiv Chelseaja!

Nogometaši Tottenhama pobijedili su superdominantnom igrom Bolton 3-1 u ponovljenoj utakmici četvrtfinala FA Cupa, odigranoj na White Hart Laneu.

Dugo su igrači Harryja Redknappa lomili otpor gostiju koji su se sjajno branili. Pokušavali su Spursi iz svih pozicija, posebno raspucani Bale, no do pobjede su došli tek u završnici dvoboja, nakon što je 34-godišnji novozelandski stoper Ryan Nelsen glavom iz gužve zabio nakon kornera Rafaela van der Vaarta s desne strane.

Bio je to Novozelanđaninu, pristiglom ove zime iz Blackburn Roversa u transferu bez odštete, premijerni pogodak u Tottenhamovom dresu u šestom nastupu.

Nakon toga Londončanima se otvorilo te je iz munjevitog kontranapada tri minute kasnije Gareth Bale lijepo zabio na asistenciju Jermaina Defoea.

U 90. je minuti na 2-1 smanjio Kevin Davis, da bi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade krasnim udarcem s 20-ak metara konačan rezultat postavio Louis Saha. Proigrao ga je Luka Modrić.

Hrvatski je vezni nogometaš bio standardno dobar u redovima pobjedničke momčadi. Kraj utakmice dočekao je u suparničkim redovima i Ivan Klasnić, koji se trudio i pomagao branjenju Coyleove momčadi koliko je mogao. Niko Kranjčar odgledao je utakmicu s klupe.

Prije utakmice menadžer gostujuće momčadi Owen Coyle zahvalio je Tottenhamu kao klubu i svim navijačima londonske momčadi na svesrdnoj pomoći i empatiji prilikom umalo tragičnog incidenta s Fabriceom Muambom prije deset dana. Zbog kolapsa 23-godišnjeg Boltonova veznjaka u 41. je minuti prekinuta dotična utakmica.

Ovom je pobjedom Tottenham izborio polufinale protiv Chelseaja koji će 15. idućeg mjeseca igrati na Wembleyju.

Nikica Jelavić bit će treći hrvatski nogometaš u polufinalu ovosezonskog izdanja FA Cupa, najstarijega nogometnog natjecanja na svijetu.

Mersisajdski je derbi, odnosno polufinale s gradskim rivalom Liverpoolom, na Wembleyju 14. travnja Evertonova momčad izborila gostujućom 2-0 pobjedom protiv Sunderlanda u ponovljenoj utakmici četvrtfinala natjecanja. U prvom je srazu, prije 10 dana na Goodisonu, završilo 1-1.

Nikica Jelavić odigrao je ključnu rolu u pobjedi gostujućeg sastava. Sjajnim je udarcem iz prve desnom nogom u 24. minutu okončao protuudar koji je poveo Marouane Fellaini, proigrao Magayea Gueyea na lijevoj strani, a mladi Francuz asistirao za hrvatskog centarfora.

Bio je to Jelaviću, koji potvrđuje da zabija redovito gdje god da igra osim u hrvatskoj reprezentaciji, već treći pogodak u osmom nastupu za Everton. Startao je samo u pet dvoboja.

S0-E2 by heybs

U 57. se minuti, ponovno na asistenciju belgijskog veznjaka, Jelavić našao sam pred domaćim vratarom Mignoletom, premda u vrlo teškoj situaciji: lopta mu je bježala udesno. Svejedno se bacio na nju i iz uklizavanja je sproveo pokraj Mignoleta. Domaći ju je branič Vaughan potom iz panike zabio u vlastitu mrežu.

Uz ovacije gostujućih navijača, koji su u velikom broju pohodili ovo gostovanje, Jelavić je napustio igru u 87. minuti.

Mersisajdski derbi na Wembleyju bit će prva međusobna utakmica dvaju gradskih rivala u polufinalu FA Cupa od 1989. godine, te prvi izlet Evertonovih nogometaša i navijača na Wembley u 14 posljednjih godina. (TS)