Europski superkup

Barceloni novi trofej - nevjerojatni Messi opet oduševio, zabio i Fabregas

Lionel Messi opet je potvrdio da je najbolji igrač na svijetu i donio svojoj momčadi još jedan trofej.

Barcelona je osvojila i svoj drugi trofej u ovoj sezoni. Nakon što su osvojili španjolski Superkup, igrači Josepa Guardiole su osvojili i europski Superkup. S 2:0 je katalonski klub bio bolji od Porta.

Tijek utakmice:

90'+2 Moglo je biti 3:0 za Barcelonu, ali Iniestin udarac ipak je obranio Helton

90' Isključen je i Guarin. Dva igrača manje za Porto

88' GOOOOOOOOOOOL!!! Cesc Fabregas je postigao svoj prvi službeni pogodak za Barcelonu. Nevjerojatno lijepu akciju odigrao je Lionel Messi. Na lijevoj strani je 'driblao' protivnike, a onda prebacio obranu Porta i savršeno uposlio Fabregasa koji je loptu smirio prsima te savladao Heltona. 2:0 za Barcelonu

szólj hozzá: Bar 2-0 Por

86' Porto će utakmicu završiti s 10 igrača. Rolando je dobio drugi, isključujući karton nakon jednog starta na Lionelu Messiju

80' Išao je i Fabregas, a izašao Pedro

78' Trebao je Porto dobiti jedanaesterac. Abidal je u kaznenom prostoru srušio Guarina, ali sudac nije pokazao na bijelu točku

77' Dvostruka izmjena u redovima Porta. Izašli su Kleber i Souza, a ušli Belluschi i Fernando

73' Pogreška Barcelonine obrane, odnosno Valdesa i Mascherana. Pogrešno su procijenili jednu loptu, ali Abidal nije dopustio Hulku da dođe do lopte koju bi igrač Porta lagano pospremio u mrežu

68' Prva izmjena u redovima Porta. Izašao je Rodriguez, a ušao Varela kojeg su svi očekivali u prvom sastavu

67' Još je jedan pogodak postigao Messi, ali su ga suci poništili zbog zaleđa

63' Izašao je Adriano, a ušao Busquets. Sada je Abidal otišao na lijevu stranu obrane, a Busquets je zauzeo mjesto stopera

60' Messi opet oduševljava! Jednu je sjajnu loptu 'kroz tri igrača Porta' uputio na lijevu stranu prema Pedru, a Helton je ipak bio malo brži. Nakon te akcije iz igre je izašao Villa, a ušao Alexis Sanchez

60' I dalje traje pritisak Porta. Sada je jednu loptu na lijevoj strani oduzeo Rodriguez, a u posljednji trenutak je Alves 'uklizao' i spriječio ga da puca prema Valdesovom golu

55' Strašan udarac Guarina! Kolumbijac je 'potegnuo' s nekih 30-ak metara, a lopta je išla u donji lijevi kut Barceloninog gola. Ipak, Valdes je opet dobro obranio i spasio Katalonce od izjednačenja

52' Kao i na početku prvog dijela Porto je dosta aktivniji. Prvih 5-6 minuta nije bilo konkretnije akcije, a Moutinho je u 52. minuti dobro pucao s 20-ak metara, ali Valdes je opet obranio

46' Počelo je drugo poluvrijeme bez bilo kakvih promjena s bilo koje strane

45' Završilo je prvo poluvrijeme. Barcelona vodi s 1-0

44' Nakon primljenog pogotka Porto nije više onako opasan kao početkom utakmice. Messijev pogodak ih je očigledno teško pogodio

40' GOOOOOOOOOOOL! Kakva pogreška Guarina! Kolumbijac je jednu loptu s 30-ak metara poslao prema svom vrataru, ali nije vidio da se Messi nalazi ispred Heltona. Argentinski igrač je ovakav poklon spremno prihvatio i pospremio loptu u mrežu. Barcelona-Porto 1:0!

37' Prvi udarac Barcelone u okvir gola Porta i to u 37. minuti. Pucao je Xavi, a vršcima prstiju izbacio Helton

35' Opet par minuta 'praznog hoda'. Porto je sada malo 'prepustio' loptu Barceloni, a portugalska momčad je ustrajna u svojim 'ofsajd zamkama' kojima izluđuju Barcelonine napadače, prije svega Davida Villu

29' Messi opet u sjajnom driblingu. Prošao je kroz sredinu terena, izbacio nekoliko igrača Porta i 'gurnuo' loptu na lijevu stranu prema Villi. Ipak, i ovaj put je portugalska obrana bila koncentrirana i spriječila udarac prema golu. Možda je Messi mogao i pucati iz ove situacije...

25' Još jedna šansa Porta, a opet je Hulk bio u glavnoj ulozi. Izborio se za poziciju na desnom krilu i lijepo centrirao u sredinu gdje je ipak najviši bio Busquets, a ne neki Portov napadač

23' Porto je uspio zakočiti Barcinu igru kratkih pasova. Pogotovo je to bilo izgledno na početku utakmice kada su igrači Porta igrali presing po cijelom terenu, a posebno na obrambene igrače Barcelone. Kako je utakmica odimacala pritisak se malo smanjio, ali i dalje je Porto ustrajan u namjeri da napada Barcelonin gol

18' Posljednjih par minuta ništa se značajno nije događalo na utakmici - bitka se vodi na sredini terena, a nema nekih većih šansi

13' Prva majstorija Messija. Probio je desnu stranu i gurnuo loptu Pedru koji nije uspio doći do nje. Obrana Porta je loptu izbacila u korner

12' Još jedna šansa Porta. Hulk je opet pucao prema golu, ali je i ovaj put bio neprecizan

10' Nevjerojatan promašaj Pedra. Nakon neuspješnog namještanja zaleđa tri igrača Barcelone ostala su sama ispred Portovog gola. Lopti je najbliži bio Pedro koji je pokušao 'iz prve' savladati Heltona ali nije bio precizan

7' Uf! Odlična šansa za Porto. Nakon nekoliko kratkih dodavanja do lopte je došao Moutinho ipucao iskosa s 20-ak metara u suprotni kut. Valdes je vršcima prstiju loptu izbacio u korner iz kojeg Portugalci nisu napravili ništa konkretno

6' Imao je Porto slobodan udarac s 20-ak metara udaljenosti od Valdesa. Izveo ga je Hulk, ali je lopta prošla iznad gola

4' Prvih par minuta prolazi u klasičnom ispitivanju snaga. Ni Barcelona ni Porto nisu stvorili niti jednu šansu, a igra se na sredini terena

1' Počela je utakmica u Monte Carlu

Nakon što je nedavno osvojila španjolski Superkup, europski prvak Barcelona sada će probati to isto učiniti i na europskoj razini. Ovo je 8 nastup u Superkupu katalonske momčadi, a do sada su 3 puta bili bolji od svojeg suparnika i podigli u zrak i ovaj pehar. Ovaj put će za protivnika imati momčad koja je prošle godine oduševila svojim igrama u Europa ligi – Porto. Portugalski klub na klupi više nema Andre Villas-Boasa, a ostali su i bez nekoliko važnih igrača no ipak su uoči ove utakmice najavili kako će pokazati kako su bolja momčad od španjolskog prvaka i osvojiti SUperkup.

Najavljene momčadi:

Barcelona: Valdes – Dani Alves, Mascherano, Abidal, Adriano – Keita, Iniesta, Xavi – Pedro, Messi, Villa

Porto: Helton – Sapunaru, Otamendi, Rolando, Fucile – Souza, Guarin, Moutinho – Hulk, Rodriguez, Kleber