Junak Keita

Afrički kup nacija: Gana i Mali posljednji četvrtfinalisti

Nogometaši Gane i Malija posljednji su četvrtfinalisti ovogodišnjeg izdanja Afričkog kupa nacija koji se igra u Gabonu i Ekvatorijalnoj Gvineji...

Gana i Gvineja odigrali su 45 minuta (prvo poluvrijeme) solidnog nogometa u posljednjem kolu skupine D grupne faze natjecanja. Drugo je poluvrijeme bilo, ruku na srce, antipropaganda nogometa. Povele su "crne zvijezde" u 28. minuti vrlo lijepim pogotkom Agyemangua Badua koji je s preko 20 metara udaljenosti proparao mrežu gvinejskog vratara Yattara.

Izgledalo je kao da će se s minimalnom prednošću Gane otići na odmor kada je Camara u prvoj minuti sudačke nadoknade, pri pokušaju ubačaja u šesnaesterac s lijeve strane, slučajno pogodio gol neopreznog vratara Kwaraseya.

Kao što smo spomenuli, drugo poluvrijeme bilo je za zaborav. Vrijedi istaknuti samo isključenje Gvinejca Baha zbog drugog žutog kartona u 70. minuti susreta. Gana, unatoč brojčanoj prednosti, nije pokazivala ni najmanju ambiciju da napadne suparnička vrata te je rezultat na kraju ostao 1-1.

U drugoj utakmici Mali je morao okrenuti zaostatak od 1-0 protiv Bocvane da bi se plasirao u daljnju fazu natjecanja. Povela je Bocvana u 51. minuti susreta preko Ngele, ali je svega šest minuta kasnije Dembele već vratio stvari na početak.

Petnaest minuta prije kraja igrač Barcelone Seydou Keita zabio je za potpuni preokret i plasman Malija u četvrtfinale. Tamo će igrati protiv Gabona, jednog od dva organizatora natjecanja.

Gana će kao prvoplasirana iz skupine D igrati protiv Tunisa u četvrtzavršnici.