11-minutno skandiranje

Počast mu odao i klub u kojem je nekad igrao

Sinoćnju utakmicu 19. kola engleske druge nogometne lige (Championship) između Nottingham Forresta i Leeds Uniteda obilježilo je dirljivo odavanje počasti nedavno tragično preminulom velškom izborniku Garyju Speedu...

Leedsovi navijači održali su obećanje dano uoči susreta i u 11. minuti započeli su 11-minutno skandiranje Speedovog imena. Speed je odigrao ukupno 312 utakmica za Leeds između 1988. i 1996. godine prije transfera u Everton i u svom je istaknutom osmogodišnjem periodu provedenom na Ellen Roadu nosio dres s brojem 11.

Leeds je u susretu slavio s uvjerljivih 4-0, a menadžer sastava Simon Grayson posvetio je pobjedu svom pokojnom prijatelju:

"Gary Speed je bio fantastična osoba i želio sam da moji igrači izađu na travnjak i odigraju za njega. Bilo je vrlo bolno što je prvi gol pao upravo kada je 11-minutno pjevanje završilo i što je zabijen udarcem ljevicom. Bilo je teško, ali ponosan sam što sam bio menadžer večeras. Oduševljen sam što smo ostvarili rezultat za Garyja Speeda."

Inače, uoči svih triju sinoćnjih četvrtfinalnih utakmica engleskog Carling Cupa održana je minuta šutnje i jednominutni pljesak za Speeda, a isti scenarij će se ponoviti i uoči premierligaškog kola za vikend.

Podsjećamo, velški nogometni izbornik preminuo je u ranim satima nedjelje u 43. godini života, a prema prvim izvještajima počinio je samoubojstvo vješanjem.