Parker predao trofej

Fedex presretan, osvojio je Pariz prvi puta u karijeri

Nekadašnji prvi, a trenutno četvrti svjetski tenisač Roger Federer pobjednik je posljednjeg ovogodišnjeg ATP Masters 1000 turnira u Parizu…

Federer je u finalu pobijedio domaću uzdanicu, šestog nositelja i pobjednika ovog turnira 2008. godine Jo-Wilfrieda Tsongu 6-1, 7-6(3) nakon jednog sata i 26 minuta igre. Osvojio je Švicarac svoj prvi naslov u karijeri na ovome turniru. Štoviše, dosad je ovo bio jedini Masters 1000 turnir na kojem nikada nije igrao niti u finalu.

Ukupno mu je ovo 18. turnir iz Masters Serije u karijeri, te titula na sedmoj različitoj destinaciji. Sada se može reći da samo u Monte Carlu i Rimu nije bio pobjednik, iako je i na tim turnirima bio finalist.
Tsonga je, pak, ostao na jednom osvojenom Masters 1000 turniru u karijeri, baš u Bercyju prije tri godine.

Federeru je ovo 69. naslov u karijeri, treći ove sezone, ali drugi u dva tjedna. Prošlog tjedna je bio pobjednik u rodnom Baselu.

Potvrdio je Švicarac i u finalu protiv Tsonge da je u odličnoj formi. Odigrao je još jedan meč na vrlo visokoj razini. Zabio je 20 izravnih poena i napravio samo 15 neforsiranih pogrešaka. Tsonga je također bio dobar u tom segmentu (28/27), ali je Švicarac bolje odigrao u važnijim trenucima.

Tsonga je u prvom gemu meča propustio dvije break-lopte, 15-40. Nakon toga je u sljedećem izgubio servis iako je imao 30-0. U četvrtom gemu je Federer nakon duge borbe još jednom oduzeo servis svom suparniku i time je riješio prvi set.

U drugom setu je Tsonga propustio dvije break-lopte, jednu i Federer kod rezultata 4-4, pa je odluka pala u tie-breaku u kojem je Švicarac poveo sa 6-1 i dobio ga sa 7-3. Valja istaknuti da je Federer osvojio zadnjih 15 poena u meču na svom servisu.

''Oduševljen sam koliko sam dobro odigrao. U Bercyju sam bio stvarno dobar od prve lopte prvog meča pa sve do samog kraja. Puno sam puta ovdje pokušavao osvojiti turnir, ali mi iz nekog razloga to nije pošlo za rukom, sve do ove godine. Zbog toga je ovo posebna pobjeda'', rekao je ushićeni Federer.
Vlasnik rekordnih 16 Grand Slam naslova, objasnio je i koliko mu je bilo važno uzeti tako dugački predah od šest tjedana, prije nastupa u Baselu.

''Dobra je to bila odluka. Uvijek dugoročno planiram svoje nastupe. Kao sportaš trebate imati kratkoročne i dugoročne ciljeve. Ja ih imam. Sportaši moraju osigurati da neko vrijeme provedu bez akcije. I meni treba to vrijeme izvan tenisa. Ovo je ispalo perfektno i sada idem u London pun samopouzdanja.''

Federeru je pobjednički trofej uručio proslavljeni francuski košarkaš i reprezentativac Tony Parker.

Za tjedan dana, sljedeće nedjelje, počinje ATP Finals Tour, odnosno Masters osmorice najboljih svjetskih tenisača u Londonu. Federer je svojim igrama i rezultatima u zadnja dva tjedna pokazao da na njega treba itekako računati kada je riječ o najvećim favoritima turnira kojeg je Švicarac osvojio već pet puta i na kojem brani naslov pobjednika.