Izbjegao Tsongu

Čilić u Pekingu protiv Berdycha lovi prvi naslov ove sezone

Češki tenisač Tomaš Berdych bit će protivnik Marinu Čiliću u finalu ATP turnira iz serije 500, koji se ovog tjedna igra u Pekingu, nakon što je s 2-1 u setovima savladao prvog nositelja, Francuza Jo-Wilfrieda Tsongu.

Bio je to prvi susret češkog i francuskog tenisača u kojem se Tomaš Berdych pokazao za nijansu boljim, barem u ovom trenutku, od Tsonge. Čeh je prvi set riješio u svoju korist rezultatom 6-4, napravivši break taman kada je Tsonga servirao za ostanak u setu, odnosno pri rezultatu 5-4. Drugi set otišao je na stranu Francuza, istim rezultatom, te gotovo na identičan način. Naime, Tsonga je napravio break u 9. gemu drugog seta pri rezultatu 4-4. Berdych je već u idućem servis-gemu mogao spriječiti osvajanje prvog seta Tsonge, međutim Francuz je dvije break-lopte izvukao gromovitim servisima i priveo set kraju u svoju korist.

Očekivalo se da bi treći set mogao biti jednako neizvjestan, te da bi Tsonga na krilima osvajanja drugog mogao biti u maloj prednosti, ali češki je tenisač imao drugih planova. Izgubio je svega četiri poena na svom servisu, te je s dva oduzeta servisa Francuzu, kojeg je servis u potpunosti iznevjerio, zaključio meč osvajanjem odlučujućeg seta rezultatom 6-1.

Berdych se plasirao u svoj tek prvi finale ove sezone u kojem će tražiti prvi naslov od osvajanja zemljanog turnira u Münchenu 2009. godine. Na tome putu stajat će mu hrvatski tenisač Marin Čilić protiv kojeg ima pozitivan međusobni omjer od dvije pobjede i jednog poraza. Taj jedini poraz stigao je upravo ove godine na dvoranskom turniru u francuskom Marseillu kada je naš tenisač slavio rezultatom 6-3, 6-4. Čiliću će to biti treći finale ove sezone, a u prethodna dva (Umag i Marseille) upisao je dva poraza (Dolgopolov i Soderling). Čilić će tražiti svoj prvi naslov nakon osvojenog turnira u Zagrebu 2010. godine.