Odlično otvorio godinu

ATP Doha: Tsongi naslov protiv ispuhanog Monfilsa

Francuz Jo-Wilfried Tsonga prvi je pobjednik nekog teniskog ATP turnira u novoj 2012. godini. Slavio je u finalu Dohe, turnira iz serije 250, protiv sunarodnjaka Gaëla Monfilsa sa 7-5, 6-3...

Pomalo i neočekivano finale između Tsonge i Monfilsa nije nam ponudilo spektakularan tenis kakav bi se očekivao da su u njemu igrali Roger Federer i Rafael Nadal. Federer je u petak, tek po drugi put u karijeri morao predati susret Tsongi, dok je Monfils nadigrao Nadala u dva izjednačena seta.

Tsonga je u susret protiv Monfilsa ušao s boljim međusobnim omjerom (2-1), što se možda pokazalo i kao presudan faktor u ključnim trenucima meča. Naime, Monfils je napravio break na samom početku susreta, ali je isti ispustio pri servisu za prvi set. Imao je Monfils 5-4 uz početni udarac, a onda je odigrao katastrofalan gem i Tsonga se vratio u set.

Ne samo to, Tsonga je poveo 6-5 i izborio tri set lopte pri idućem Monfilsovu servisu. Iskoristio je Francuz odmah prvu loptu i dobio prvu dionicu rezultatom 7-5.

Odmah na početku drugog seta moglo se vidjeti na Monfilsu da ga je ispuštanje prvog jako pogodilo, te se moglo naslutiti i konačan ishod meča iako je isti bio daleko od kraja. Meč je tijkom drugog seta nekoliko puta nakratko prekidan zbog vlažne podloge (vlaga), koja je uostalom i prekinula susret na samom početku pri rezultatu 1-0 u gemovima na nekih 20-ak minuta.

Tsonga je napravio break odluke u šestom gemu, a do kraja seta nije više pružio sunarodnjaku ni najmanju šansu za eventualni povratak.

Osmi je ovo naslov za Tsongu koji je ove godine najavio proboj među prvu četvoricu tenisača. A ako se po jutru dan poznaje, onda je najboljem putu da to i ostvari.