Sneijder i Robben odveli Nizozemsku u finale!

Nizozemska je u uzbudljivoj utakmici svladala Urugvaj 3:2 i prošla u finale SP-a!

Nizozemska nije dopustila iznenađenje. Na krilima svojih najboljih igrača Arjena Robbena i Wesleyja Sneijdera te zahvaljujući supergolu kapetana Van Bronckhorsta momčad izbornika Van Marwijka plasirala se u finale SP-a, treće u povijesti države.

Polufinalna utakmica Nizozemske i Urugvaja bila je dramatična do samog kraja, no južnoamerička reprezentacija nije vodila niti u jednom trenutku i na kraju je morala priznati poraz boljoj momčadi.

Nizozemska je povela već u 18. minuti fantastičnim pogotkom kapetana Giovannija Van Bronckhorsta, koji je s nekih trideset metara silovito opalio i pogodio u same rašlje Muslere. Bio je to nedvojbeno jedan od najgolova turnira, vjerojatno i najljepši. No, Urugvaj se nije predao i uspio je izjednačiti do poluvremena. Diego Forlan uzvratio je dalekometnim projektilom koji je prošao Stekelenburgu kroz ruke.

U drugom dijelu Nizozemci su ušli nervozno i Urugvaj je imao određenu šansu. No, sreća se osmijehnula Wesleyju Sneijderu u 70. minuti, kada je njegov udarac promijenio smjer od bloka braniča i završio u donjem lijevom kutu Muslere. Ubrzo je stigao i treći gol Nizozemske, prekrasan pogodak glavom Robbena na asistenciju Kuyta.

Urugvaj se do kraja nije predavao, a u sudačkoj nadoknadi Perreira je uspio smanjiti na 3:2. Ipak, vremena za potpuni preokret više nije bilo.

Nakon 1974. i 1978. godine, Nizozemska je ponovo u finalu jednog Svjetskog nogometnog prvenstva. Titulu nikad nije osvojila, možda je ovo prava prilika. Što se Urugvaja tiče, on od 1970. nije ovako daleko dogurao i sigurno će nogometaši u zemlji biti dočekani kao heroji. Pogotovo ako još i pobijede u borbi za treće mjesto...

Polufinale SP-a:

Nizozemska - Urugvaj 3:2 (Van Bronckhorst 18, Sneijder 70, Robben 74 / Forlan 40, Perreira 90+1)