Izgledalo je da će, nakon što su pukim slučajem izborili doigravanje, hokejaši Chicago Blackhawksa kao branitelji naslova uvjerljivo ispasti u prvom krugu NHL doigravanja na Zapadu od najbolje momčadi lige...

Činilo se da Vancouver Canucksi kontroliraju seriju nakon što su u njoj sigurno poveli 3-0. Prvaci su, međutim, pokazali da ipak nisu momčad za otpisivanje i vezali tri pobjede za izjednačenje serije na 3-3. Posljednju su protiv momčadi koju su u prethodnim dvjema sezonama izbacivali u polufinalu doigravanja Zapadne konferencije u šest utakmica dobili na Uskrs slavivši u svom United Centeru 4-3 nakon 15.5 minuta igre u produžetku. Gol odluke, nakon što golman Kanađana Roberto Luongo nije uspio iskontrolirati pak poslije jednoga obranjenog udarca, zabio rookie Ben Smith.

Zabili su domaćini baš u trenucima kad su gosti bili bolja momčad. U dodanom su vremenu uputili 12 udaraca prema vratima Chicagova vratara Coreyja Crawforda.

Također, Canucksi su protiv posljednjerangirane momčadi na Zapadu tri puta vodili prije no što su konačno pali.

Pobjednika serije odlučit će sedma utakmica koja će se u olimpijskoj dvorani u Vancouveru odigrati u utorak. Pobijede li Blackhawksi, postat će četvrta momčad u povijesti NHL doigravanja koja je preokrenula 3-0 zaostatak u seriji. Lani je to u polufinalu Istoka uspjelo hokejašima Philadelphije protiv Bostona.

Ovaj su se put hokejaši Philadelphia Flyersa, drugopostavljena momčad Istoka, morali spašavati od ispadanja u prvom krugu. Golom Finca Villea Leina nakon 4 minute i 43 sekunde igre u produžetku pobijedili su u Buffalu domaće Sabrese 5-4 izjednačivši seriju na 3-3 i isforsiravši sedmu utakmicu u utorak na svom ledu.

Produžetak je Flyersima donio Scott Hartnel golom u 51. minuti utakmice, kojim je izjednačio na 4-4.

U blagdansku nedjelju drugi su krug doigravanja, kao treća momčad lige nakon Detroita i Washingtona, izborili Nashville Predatorsi. Pobijedili su na svom ledu hokejaši iz Tennesseeja Anaheim Duckse 4-2 i time došli do istovjetne pobjede u seriji. Dva je gola za pobjednički sastav zabio Nick Spaling.

Nashville je prvi put u povijesti kluba osnovanog 1997. godine prošao prvi krug doigravanja. Igraju Predatorsi šesto doigravanje u sedam posljednjih sezona.