Veleslalom: Kostelić tek 18., trijumf Ligetyja

Amerikanac Ted Ligety pobjednik je prvog veleslaloma ove sezone u Svjetskom kupu, održanog na stazi Birds of Prey/Golden Eagle u američkom Beaver Creeku...

Ligety je bio vodeći nakon prve vožnje, a s trećim vremenom u drugoj vožnji zadržao je čelnu poziciju i osigurao svoju šestu pobjedu u karijeri u Svjetskom kupu, ali prvu na američkom tlu. Svih šest je ostvario u veleslalomu, disciplini u kojoj je bio ukupni pobjednik za Svjetski kup u sezonama 2007/08 i 2009/10.

Drugo mjesto osvojio je Norvežanin Kjetil Jansrud (bio je drugi i nakon prve vožnje) sa 82 stotinke zaostatka, a na treće mjesto se probio šestoplasirani iz prve vožnje, Austrijanac Marcel Hirschner, sa sekundom i 24 stotinke sporijim vremenom od Ligetyja. Austrijanac Romed Baumann bio je četvrti (+1.27), a Norvežanin Aksel Lund Svindal peti (+1.37). Baumann i Svindal su dijelili treće mjesto nakon prve vožnje.

Ivica Kostelić utrku je završio na 18. mjestu, sa dvije sekunde i 51 stotinkom zaostatka za pobjednikom. Ivica je u drugoj vožnji imao peto vrijeme, ali je u prvoj vožnji napravio preveliki zaostatak, bio je tek na 27. mjestu.

Natko Zrnčić-Dim sa startnim brojem 67 bio je diskvalificiran u prvoj vožnji zbog promašenih vrata pri kraju vožnje.

S novih 13 bodova, Kostelić je skočio sa sedmog na šesto mjesto u ukupnom poretku, sada ima 130 bodova. Vodeći je Austrijanac Mario Scheiber sa 175 bodova, a prate ga Švicarac Didier Cuche sa 158, Norvežanin Aksel Lund Svindal sa 156, Austrijanac Michael Walchhofer sa 149 i njegov sunarodnjak Georg Streitberger sa 136 bodova, odnosno, šest više od Kostelića na šestom mjestu.

Svakako treba spomenuti i da se u Svjetski kup nakon više od 20 mjeseci pauze vratio 27-godišnji Švicarac Daniel Albrecht. Zauzeo je 21. mjesto sa zaostakom od dvije sekunde i 84 stotinke.

Podsjetimo, 22. siječnja 2009. u Kitzbühelu je polivalentni Švicarac doživio težak pad nakon kojeg je tri tjedna proveo u komi. Prije desetak dana je Albrecht čak odradio dva treninga spusta u Lake Louiseu, ali se premijerni povratak nije dogodio u nekoj od brzih disciplina.

Podsjećamo, skijaši su premijeru u veleslalomu u Svjetskom kupu trebali imati u austrijskom Söldenu, ali je ta utrka bila prekinuta i otkazana nakon održane prve vožnje zbog magle.

Bila je ovo i posljednja utrka sezone u Svjetskom kupu na američkom tlu. Skijaška karavana će novo okupljanje imati 11. i 12. prosinca u francuskom Val d'Isereu, gdje se voze veleslalom i slalom.