Kostelić peti u Schladmingu: 'Trebam odmor!'

Francuz Jean-Baptiste Grange ostvario je na noćnom slalomu za Svjetski kup u austrijskom Schladmingu drugu uzastopnu, a ukupno treću pobjedu ove sezone u toj disciplini...

Ivica Kostelić bio je treći nakon prve vožnje. Na kraju je osvojio peto mjesto, a za Grangeom je zaostao točno jednu sekundu. No, i s ovim rezultatom Ivica je napravio sjajan posao dodatno povečavši predbost u ukupnom poretku Svjetskog kupa. No, odajmo priznanje i odličnom Grangeu.

Francuski 26-godišnji skijaš zauzimao je četvrto mjesto nakon prve vožnje, zaostajao je 20 stotinki za Ivicom, 40 za Šveđaninom Matthiasom Harginom, a čak 85 za njegovim sunarodnjakom, vodećim iz prve voženje Andreom Myhrerom, pobjednikom na Sljemenu.

Ivica je povećao prednost nad prvim pratiteljem na 432 boda

No, sjajnom drugom vožnjom sve ih je uspio prestići, te ostvariti svoju devetu pobjedu u karijeri u Svjetskom kupu, a osmu u slalomu. Ove sezone je osvojio prvi slalom sezone u Leviju, a prekjučer je u Kitzbühelu također slavio u slalomu ispred Kostelića.

''Jedan od mojih ciljeva u karijeri je bio osvojiti ovaj slalom u Schladmingu. Sjajno sam odradio drugu vožnju, krenuo sam žestoko od početka druge vožnje i stvarno sam je uspio odskijati odlično'', rekao je Grange, nakon što je postao prvi Francuz u povijesti koji je osvojio slalom u Schladmingu.

Imao je i puno sreće, jer je na kraju Andre Myhrer zaostao samo četiri stotinke. Hargin je kasnio 60 stotinki, a ispred Ivice Kostelića probio se i Talijan Manfred Mölgg, koji je od hrvatskog asa bio brži za samo sedam stotinki.

Potpuno su zakazali austrijski skijaši, koji su razočarali oko 50.000 gledatelja. Najjbolji Austrijanac Benjamin Raich osvojio je deveto mjesto (+1.30), dok su trenutno najveće uzdanice Marcel Hirscher i Reinfried Herbst ostali bez plasmana u drugoj vožnji.

Preostala dvojica hrvatskih predstavnika, Natko Zrnčić-Dim i Dalibor Šamšal, nisu uspjeli izboriti drugu vožnju. Zrnčić-Dim je sa startnim brojem 66 bio blizu, jer je završio na 33. mjestu, sa zaostakom od 3.60 sekundi za vodećim. Na drugom prolazu zaostajao je manje od dvije sekunde. Šamšal, koji je vozio baš prije Natka, bio je 44. u prvoj vožnji (+5.01.).

Kostelić je još učvrstio vodstvo u ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa, 14 utrka prije kraja. Ivica ima 1075 bodova, Švicarac Silvan Zurbrigen 643, a Norvežanin Aksel Lund Svindal 585 bodova.

"Napravio sam odmah grešku na početku drugog laufa i vožnja nikako nije bila tečna pa zato nisam zadovoljan, ali peto mjesto je odlično. Gorivo ide prema kraju i zato su pokreti malo usporeni. Za usporedbu, ja sam u posljednja tri tjedna vozio 9 utrka a slalomska konkurencija samo 3. Malo odmora i mira bi mi dobro došlo, ali ne znam kada jer je prekosutra već trening spusta“, izjavio je Ivica neposredno nakon utrke u Schladmingu.

Ivica je i dalje vodeći i u poretku slaloma, sada sa 478 bodova. Grange zaostaje za 96 bodova, a treći je Myhrer sa 333 boda.

Sljedećeg vikenda na rasporedu su dvije utrke Svjetskog kupa u francuskom Chamonixu, subotnji spust i nedjeljna super-kombinacija.