U Garmischu počinje svjetska skijaška ludnica, Ivica kandidat za medalju

Najbolji svjetski skijaši i skijašice od 8. do 20. veljače borit će se za 33 kompleta odličja na Svjetskom prvenstvu u 11 utrka...

U njemačkom Garmisch-Partenkirchenu u utorak počinje 41. Svjetsko prvenstvu u alpskom skijanju na kojem će nastupiti i hrvatska reprezentacija predvođena trenutno vodećim skijašem Svjetskog kupa, Ivicom Kostelićem.

Deset utrka prije kraja sezone, Kostelić ima 524 boda više od drugoplasiranog Švicarca Didiera Cuchea te je veliki Globus gotovo sigurno osvojen. Potvrdio je to i odličnim vikendom u austrijskom Hinterstoderu u kojem je u subotnjem veleslalomu bio peti, a dan kasnije u superveleslalomu deseti.

Tako se sada može mirno koncentrirati na nastup na svjetskoj smotri i loviti svoju drugu medalju. Prvu je osvojio u slalomu na Svjetskom prvenstvu 2003. u švicarskom St. Moritzu. Prošlo natjecanje najboljih skijaša svijeta u francuskom Val d'Isereu Ivica je morao propustiti zbog dobro poznatih problema s leđima.

Iako se spremao za nastup u super-kombinaciji, u dogovoru s liječnicima, odlučeno da je da se preskoče nastupi u Francuskoj, a kako bi se oporavio za nastavak sezone u kojoj je do tada bio vodeći u Svjetskom kupu. Nažalost, situacija se s leđima do kraja sezone nije popravila pa je Kostelić sezonu okončao na petom mjestu, a Veliki kristalni globus tada je pripao Švicarcu Carlu Janki.

Na Svjetskom prvenstvu ću skijati opušteno jer mi je glavni cilj osvajanje Velikog kristalnog globusa...

Sada je situacija sasvim drugačija, Ivica je zdrav i ima ogromnu zalihu u Svjetskom kupu te potpuno rasterećeno može skijati u Garmischu, a tada je i najopasniji.

No, s obzirom da je umor zbog napornog siječanjskog rasporeda neupitan, Ivica na Svjetskom prvenstvu neće voziti sve discipline. U srijedu će nastupiti u superveleslalomu, a potom će vidjeti kako se osjeća i odlučiti u kojim će to još utrkama konkurirati za medalju.

"Na Svjetsko prvenstvo odlazim opušten i bez velikog pritiska. Glavni cilj ove sezone je osvojiti Svjetski kup i tome smo sve podredili," najavio je uoči odlaska u Garmisch-Partenkirchen Ivica, koji će sasvim očekivano, biti glavni kandidat za zlato u superkombinaciji u kojoj je ove sezone već osvojio mali kristalni globus te slalomu u kojem je vodeći nakon sedam utrka sa 478 bodova, sa 96 bodova prednosti ispred drugoplasiranog Francuza Jean-Baptista Grangea, pobjednika posljednja dva slaloma u Schladmingu i Kitzbühelu.

Osim toga, na Ivicu se ne smije zaboraviti ni u superveleslalomu u kojem je prije nešto više od dva tjedna Kitzbühelu stigao do prve pobjede u karijeri u toj disciplini. A da je u dobroj formi, potvrdio je petim mjestom u superveleslalomu u Hinterstoderu.

Medalju lovi i 'Prdek'

Uz Kostelića, u Garmischu će nastupiti i Natko Zrnčić-Dim. 'Prdek' će braniti broncu iz superkombinacije, a s obzirom da je na posljednjoj utrci u ovoj disciplini, u francuskom Chamonixu prije nešto više od tjedan dana, bio fantastičan drugi iza pobjednika Kostelića, s pravom se možemo nadati i njegovom dobrom nastupu i možda drugoj svjetskoj medalji.

Što se djevojaka tiče, od Ane Jelušić i Sofije Novoselić, koje će najverojatnije nastupiti samo u slalomu, ne očekuje se previše u Garmischu. Ana je ove sezone prilično podbacila u svojoj najjačoj disciplini, što pokazuje i njezin najbolji rezultat sezone - 11. mjesto iz Zagreba.

Ana je prije dvije godine u Val d'Isereu bila deveta, a 2007. u Areu odlična četvrta. Ta je sezona ujedno bila i najbolja za Riječanku u kojoj je u poretku slalomašica sezonu završila na trećem mjestu. Danas je situacija daleko od idealne i 24-godišnja Ana je tek 25. u slalomu sa 60 bodova.

Hrvatska je inače na dosadašnjim Svjetskim prvenstvima osvojila ukupno sedam odličja, šest zlata i jednu broncu te tako drži ukupno 10. mjesto na ljestvici svih vremena. Svih šest zlatnih medalja otišlo je u obitelj Kostelić - umirovljena Janica je osvojila pet - u St. Moritzu 2003. pobijedila je u slalomu i kombinaciji, a dvije godine kasnije u Bormiju u slalomu, spustu i kombinaciji, dok je Ivica zlato osvojio 2003. u slalomu. Posljednju medalju osvojio je Zrnčić-Dim prije dvije godine u Val d'Isereu.

Najuspješnija nacija je očekivano Austrija sa 251 medaljom od čega 81 zlatom, druga je Švicarska sa 178 odličja (59 zlata), a treća Francuska sa 115 medalja (37 zlata). Njemačka je do sada samo jednom ugostila Svjetsko skijaško prvenstvo i to 1978. godine također u Garmischu. (M.I./Hina)