Reprezentacija Švedske prvi je finalist Svjetskog prvenstva u hokeju na ledu koje se održava u Slovačkoj. Šveđani su u polufinalu u Bratislavi s 5-2 svladali branitelje naslova Čehe...

Nakon prve trećine bez golova, u drugoj je postalo vatreno. Češka je povela nakon samo 46 sekundi kad je Milan Michalek ubacio s desnog krila, pločica se odbila od palice švedskog vratara Viktora Fastha i Patriku Eliašu nije bilo teško pogoditi za vodstvo. No, manje od četiri minute kasnije Patrick Berglund je opalio iz daljine, pločica je prošla kroz gužvu i iznenadila Ondreja Paveleca. Sjajnim udarcem s desne strane iskosa Mikael Backlund je u 36. minuti doveo Šveđane u vodstvo koje više nisu ispuštali.

Jimmie Ericsson i Marcus Kruger povećali su švedsku prednost u posljednjoj trećini, Eliaš je svojim drugim pogotkom vratio malo nade Česima, ali u zadnjoj je minuti zgoditkom u praznu mrežu Berglund završio priču.

Švedska je tako treći put zaredom u finalu SP-a, a u nedjelju će loviti svoj deveti naslov, prvi nakon 2006. Suparnik u borbi za zlato će joj biti pobjednik kasnijeg dvoboja između Finske i Rusije.