Ivica slavi, sada ga više nitko ne može dostići

Ivica Kostelić je sa startnim brojem 28, na pretposljednjem vikendu Svjetskog skijaškog kupa, na stazi Olympiabakken Kvitfjellu ispunio cilj.

Švicarac Beat Feuz pobijedio je na današnjem spustu u Kvitfjellu, dok je hrvatski skijaš Ivica Kostelić osvojio 24. mjesto (+1,50), te je zadržao uvjerljivu prednost u ukupnom poretku Svjetskog kupa.

No treba reći kako je njegov najveći konkurent Švicarac Didier Cuche bio tek peti (+0.24) za što je dobio 45 bodova. Norvežanin Aksel Lund Svindal, koji je uoči utrke imao želučanih problema, bio je tek 28. što je svakako radosna vijest za Ivicu kojem sada Veliki globus teško može izmaknuti (osvojio je novih 7 bodova).

Kostelić vodi u ukupnom poretku Svjetskog kupa sa 1314 bodova, a slijedi ga Cuche sa 544 boda zaostatka, dok Svindal zaostaje 589 bodova.

„Bio sam sretan u cilju, jer sam osvojio puno više bodova nego što sam uspio u zadnje četiri godine u Kvitfjellu. Ovo je dobar rezultat s obzirom na uvjete i vidljivost. Ja sam zadovoljan i spreman sam za iduće utrke“, rekao je Kostelić nakon utrke.

Kostelić je vrlo samouvjereno krenuo na poprilično teškoj i brzoj stazi Olympiabakken, inače mjestu održavanja olimpijskih skijaških natjecanja na Zimskim igrama 1994. u Lillehammeru, na prvom prolazu zaostao je svega 0.03 sekunde, no nakon toga se zaostatak za vodećim 24-godišnjim Švicarcem Beatom Feuzom - kojem je ovo prva pobjeda u karijeri - povećavao. Na drugom prolazu Ivica je zaostao 0.47, na trećem zaostatak je bio 0.73, zatim 1.13 na četvrtom 1.45 sekundi na točki prije ulaska u cilj. Zaostatak od 1.50 bio je dovoljan za 24. mjesto što je odlično ako spomenemo kako je prošle sezone na istoj stazi ivica zaostajao za vodećim 1.88 sekundi što je bilo dovoljno tek za 32. mjesto.

Drugo osvojio je Kanađanin Erik Guay (+0,05), a treće Austrijanac Michael Walchhofer (+0,11).

Natko Zrnčić Dim – koji je nosio startni broj 42 - završio je na 36. mjestu sa zaostatkom od 2.01 sekundi za vodećim Feuzom.

„Opet malo do bodova što me prati ove godine, ali doći će. Puno bolje nego na treningu iako je bilo vrlo loša vidljivost te difuzno svijetlo,pa je to na ovoj malo lakšoj stazi bilo otežavajuće“, rekao je razočarani Zrnčić Dim.

Spomenimo još kako je sutra (subota) u Kvitfjellu (NOR) na rasporedu još jedna utrka spusta s početkom u 11.30 sati na stazi Olympiabakken, a u nedjelju je na rasporedu super-G.

Inače, do kraja Svjetskog kupa ostalo je još šest utrka. No, budući da Svindal i Cuche - kojima Kostelić bježi više od 540 bodova - ne mogu računati na bodove u slalomu, to bi praktično značilo da je najbolji hrvatski skijaš osigurao veliki kristalni globus.

S 15 bodova viška (60-45) u odnosu na danas petoplasiranog Didiera Cuchea, Walchhofer je smanjio zaostatak za Švicarcem u utrci za Mali kristalni globus na 50 bodova (424-374). (Hina/V.R.)