kanađani pobijedili SAD

Ruski "vlak" pregazio Šveđane: Šest pogodaka u drugoj četvrtini za osvajanje skupine

Rusija i Kanada osvojili su skupine A i B na Svjetskom prvenstvu u hokeju na ledu koje se održava u Slovačkoj.

Rusi slave pogodak protiv Švedske (Foto: AFP) (Foto: Afp)

Hokejaši Rusije s uvjerljivih su 7-4 pobijedili Švedsku i s maksimalnim 21 bodom osvojili prvo mjesto u skupini B, dok je Kanada s 3-0 nadigrala reprezentaciju SAD-a i u nokaut fazu će krenuti s prvog mjesta u skupini A.

U Bratislavi su Šveđani nakon prve trećine vodili sa 1-0 pogotkom Landeskoga (8) i još uvijek imali izgleda za osvajanje prvog mjesta. No, u drugoj trećini ih je "pregazio ruski vlak" i zatrpali mrežu Šveđana sa šest pogodaka, a postigli su Anisimov (21), Dadonov (25), Ovječkin (29), Kaprizov (35), Grigorenko (38) i Malkin (38).

U posljednjoj trećini Švedska je ublažila poraz s tri pogotka, a strijelci su bili Nylander (53), Ekman-Larsson (57) i Klingberg (59), a sedmi gol za Ruse postigao je Orlov (53).

U Košicama je Kanada već nakon osam minuta igre vodila sa 2-0 golovima Duboisa (2) i Turrisa (9). McCann (36) postigao treći pogodak u drugoj trećini, a Amerikanci su ostali bez pogotka, zahvaljujući nesavladivom Mattu Murrayju koji je obranio svih 28 udaraca.

Tako su Kanađani osvojili prvo mjesto u skupini unatoč početnom porazu od Finaca, koji su svoju priliku za prvo mjesto propustili iznenađujućim porazom 2-4 od Njemačke u posljednjem kolu. Kanada takvu šansu nije propustila iskoristiti. Amerikanci su također pobjedom mogli do prvog mjesta, ali ih je poraz ostavio na četvrtom i donosi im sudar s moćnim Rusima u četvrtfinalu.

Nokaut faza započinje u četvrtak, kad su na rasporedu četvrtfinalni dvoboji u kojima se sastaju: Kanada - Švicarska, Finska - Švedska, Rusija - SAD i Češka - Njemačka.