Kako su nas u 2010. oduševljavali Blanka, Ivica, rukometaši... (1. dio)

U ovom pregledu sportskih događaja vidjet ćemo kako su nas sportaši razveselili u prvih šest mjeseci.

Siječanj

Godina po običaju počne s Čilićevim osvajanjem ATP turnira u indijskom Chennaiju. To je učinio i ovaj put pobijedivši u finalu u Švicarca Stanisalsa Wavrinku 7-6 (7-2), 7-6 (7-3) nakon 2 sata i 40 minuta igre. Ovo je bilo Čiliću šesto finale u karijeri i četvrti naslov. Osim dva u Chennaiju osvojio je naslove u New Heavenu i Zagrebu.

Najbolja hrvatska atletičarka Blanka Vlašić i švicarski tenisač Roger Federer proglašeni su najboljim europskim sportašima 2009. godine u izboru Europske unije sportskih novinara (UEPS-a) u kojoj su sudjelovale nacionalne udruge sportskih novinara iz cijele Europe.

Ivica je 2010. godinu otvorio sjajno. Najbolji hrvatski skijaš pobjednik je slaloma Svjetskog kupa u švicarskom Wengenu. Kostelić je po drugi puta slavio na slalomu u Wengenu nakon 2002., a ovo mu je jubilarna deseta pobjeda u karijeri. Pobijedio je i u kombinaciji u Kitzbuehelu tjedan dana kasnije.

Marin Čilić plasirao se u polufinale Australian Opena mitskom pobjedom nad Amerikancem Andyem Roddickom 7:6, 6:3, 3:6, 2:6, 6:3 nakon tri sata i 50 minuta igre. Čilić se po prvi puta u karijeri plasirao u polufinale Grand Slam turnira gdje je izgubio nakon tri sata i dvije minute igre od Britanca Andya Murraya u četiri seta - 3:6, 6:4, 6:4, 6:2.

Rukometaši su pobijedili su Beču Poljsku s 24:21 (9:10) i plasirali se u finale Europskog prvenstva gdje su pred 11.000 gledatelja izgubili od Francuske 21:25 (12:12). Osvojivši drugo mjesto Hrvatska je stigla do svoje treće medalje na europskim prvenstvima nakon što bila druga i na posljednjem EP-u u Norveškoj 2008. godine i treća na EP-u u Portugalu 1994. Hrvatska rukometna reprezentacija osvojila je ukupno devet medalja na velikim međunarodnim natjecanjima - tri zlata, pet srebra i jednu broncu.

Veljača

Marin Čilić obranio je naslov pobjednika ATP turnira u Zagrebu svladavši nakon dva sata i 38 minuta u finalu 65. igrača svijeta Nijemca Michaela Berrera s 6:4, 6:7 (5), 6:3. Čiliću je to peti osvojeni turnir u karijeri, a drugi ove sezone.

U veljači su započele i Zimske olimpijske igre. Danas Slovenac, nekad Hrvat biatlonac Jakov Fak (22) osvojio je brončanu medalju u utrci na 10 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru i tako na noge podigao svoju domovinu.

Najbolji hrvatski skijaš Ivica Kostelić osvojio je srebrnu medalju u superkombinaciji u Vancouveru. Kostelić je time ponovio uspjeh otprije četiri godine iz Torina kada je bio srebrni u kombinaciji. Ivica je srebrni bio i u slalomu za svoje treće srebro s Olimpijada. Kostelićeve medalje povećale su zbroj medalja za Hrvatsku sa ZOI na ukupno deset. Janica Kostelić osvojila ih je šest, Ivica tri, a Fak jednu.

Ožujak

Hokejaši Medveščaka u prvoj su sezoni EBEL lige sve šokirali plasiravši se u polufinale lige nakon što su u šestoj četvrtfinalnoj utakmici u Zagrebu svladali vodeću momčad lige nakon regularne sezone Graz 99erse s 5:2 (2:1, 1:0, 2:1). Zagrepčani su seriju dobili s 4:2 u pobjedama, nakon što su gubili 0:2, U polufinalu su okončali svoju prvu sezonu ispadanjem u doigravanju od Red Bulla iz Salzburga nakon što su u petoj utakmici u Salzburgu izgubili sa 2-3 (0-1, 0-1, 2-1), pa se austrijski sastav plasirao u finale ukupnim omjerom od 4-1 u pobjedama.

Blanka Vlašić osvojila je naslov svjetske dvoranske prvakinje preskočivši u Dohi visinu od dva metra. Blanka je obranila naslov prvakinje otprije dvije godine iz Valencije, a u Dohi je neuspješno pokušavala preskočiti 2.05 metara.

Ivan Ljubičić dokazao je da nije za mirovinu kada je na iznenađenje svih pobijedio na velikom ATP turniru u Indian Wellsu. On je u finalu sa 7-6 (3), 7-6 (5) svladao Amerikanca Andyja Roddicka za dva sata i sedam minuta igre. To je bio 10. ATP naslov za Ljubičića, ali prvi na nekom od turnira iz "Masters serije". Ljubičić je u polufinalu ovog turnira pobijedio Španjolca Rafaela Nadala, a u četvrtfinalu Srbina Novaka Đokovića.

Travanj

Cibona je imala NLB naslov u rukama, ali je pred prepunom Arenom trica Kecmana 0.6 sekundi prije kraja šokirala apsolutno sve. U finalu završnog turnira NLB-a pred 15.600 gledatelja Partizan je u produžetku pobijedio Cibonu 75-74 (60-60).

Svibanj

U utakmici 28. kola Prve HNL Dinamo i Hajduk su na stadionu u Maksimiru igrali 0-0. Ovim rezultatom Dinamo je dva kola prije kraja osigurao naslov prvaka Hrvatske, peti zaredom i  ukupno 12., a proslavio ga je pred otužno praznim tribinama (manje od tisuću gledatelja) Maksimira protiv Karlovca. Stadion se nije napunio premda je ulaz bio besplatan i premda su gledatelji mogli vidjeti revijalni dvoboj između legendi Dinama 1982. i 1990. Nije pomogla niti činjenica što je danas 20. godišnjica neodigrane utakmice s Crvenom zvezdom.

Mladi hrvatski boksač Filip Hrgović skrenuo je pozornost na sebe osvojivši zlatno odličje na Svjetskom juniorskom prvenstvu u azerbejdžanskom glavnom gradu Bakuu i to u kategoriji preko 91 kilograma.

Nogometaši Hajduka nakon pet godina bez trofeja osvojili su Kup. U uzvratnom susretu finala Hajduk je na Šubićevcu pobijedio Šibenik 2:0 i tako potvrdio trijumf iz prve utakmice u kojoj je slavio 2:1. Hajduk je po peti put osvojio "Rabuzinovo sunce". Šibeniku ostaje utjeha da je već sam ulazak u finale najveći uspjeh u povijesti kluba.

Hrvatski borci na Europskom prvenstvu u taekwondou u St Peterburgu osvojili su tri medalje. Nakon zlata Lucije Zaninović i bronce Stipe Jarlonija, srebrnu medalju je osvojio Filip Grgić u kategoriji do 68 kilograma.

Vaterpolisti dubrovačkog Juga CO nisu se uspjeli plasirati u finale završnog turnira Eurolige u Napulju. U polufinalu branitelj naslova Primorac iz Kotora je pobijedio Jug CO 11-10 (2-1, 5-5, 2-3, 2-1). Vaterpolisti dubrovačkoga Juga osvojili su zadnje, četvrto mjesto nakon što su izgubili nakon peteraca od beogradskoga Partizana s 16:15.

Hrvatski jedriličar Ivan Kljaković-Gašpić na Europskom prvenstvu u klasi Finn u Splitu, obranio je naslov europskog prvaka kojeg je osvojio prošle godine u Bugarskoj.

Hrvatski biciklist Robert Kišerlovski ušao je u povijest hrvatskog biciklizma jer je nakon 11. etape čuvene utrke Giro d'Italia zauzimao senzacionalno treće mjesto u ukupnom poretku. Jednu od najuglednijih biciklističkih utrka na svijetu završio je na desetom mjestu. Drugi hrvatski predstavnik na Giru, Vladimir Miholjević utrku je završio na 25. poziciji.

Lipanj

Hrvatski kanuist 27-godišnji Emil Milihram obranio je naslov svjetskog prvaka u spustu na divljim vodama na SP u španjolskom Sortu. Uspjeh hrvatskih kanuista upotpunio je Tomislav Lepan (30), koji je osvojio drugo mjesto. Najuspješnije Svjetsko prvenstvo za naše divljovodašie okončano je jednim zlatom (Milihram) i četiri srebrna odličja.

Hrvatski jedriličari Tina Mihelić i Tonći Stipanović osvojili su naslove europskih prvaka u klasama Laser Radial i Laser na EP u Tallinnu.

Hrvatska atletičarka Sandra Perković pobijedila je u bacanju diska na mitingu Dijamantne lige u New Yorku i time skrenula pozornost na ono što nas je dočekalo u drugoj polovici godine.