Kakav borac

Povijesni uspjeh Pistoriusa na SP-u u Daeguu

Povijest i dalje piše južnoafrički hendikepirani sprinter Oscar Pistorius.

Prvi sudionik Svjetskoga atletskog prvenstva s invaliditetom donjih ekstremiteta (obje potkoljenice amputirane) postao je prvi invalid-polufinalist na SP-u.

Izborio je u kvalifikacijama na 400 metara u južnokorejskom Daeguu, Pistorius polufinale discipline, koji će trčati u ponedjeljak. U svojoj je, petoj kvalifikacijskoj skupini, praćen glasnim odobravanjem desetak tisuća ljudi koliko ih se u nedjelju ujutro okupilo na stadionu, 24-godišnji Južnoafrikanac zauzeo treće mjesto. Ukupno je polufinale izborio s 14. vremenom (45.39 sekundi).

"Radio sam ekstremno naporno da bih došao do Daegua. Bio je fenomenalan osjećaj trčati na Svjetskom prvenstvu. Osjećao sam stanoviti pritisak prije nastupa. Sada je preda mnom jako puno posla. Treba se pripremiti za polufinale", rekao je popularni Blade Runner, koji trči na karbonskim protezama pričvršenim za natkoljenice, i koji je u nedjelju prvi put dokazao da postaje ozbiljna prijetnja fizički nehendikepiranim atletičarima.

Liu Xiang, David Oliver i Dayron Robles izborili su polufinale jedne od najneizvjesnijih utrka u Daeguu, u 110-metarskom sprintu s preponama za atletičare. Trojica najbržih preponaša u povijesti nastavit će borbu za medalje nakon što su polufinale izborili s drugim (Liu Xiang, 13.20 sekundi), trećim (David Oliver, 13.27) i sedmim (Dayron Robles, 13.42) vremenima kvalifikacija. Kinez i Amerikanac pobijedili su u svojim kvalifikacijskim skupinama, dok je Robles bio drugi. Najbrži je bio Amerikanac Jason Richardson pobijedivši u svojoj kvalifikacijskoj skupini s 13.19 sekundi.

Polufinale i finale na rasporedu je u ponedjeljak. Robles je svjetski rekorder s 12.87 sekundi, Liu ima stotinku, a Oliver dvije stotinke sporije najbolje osobno vrijeme.

"Za pobjedu će trebati trčati 13.00, možda i ispod toga", poručio je Liu, koji ponovno trči na najvišoj razini nakon osvajanja olimpijskog 2004. i svjetskog zlata 2007. godine.

Prvi komplet medalji i treći ukupno u nedjelju rano ujutro podijeljen je hodačima na 20 kilometara. Zlato iz Berlina obranio je aktualni olimpijski pobjednik, Rus Valerij Borčin, s vremenom od jednog sata, 19 minuta i 56 sekundi.

Srebro je pripalo njegovu sunarodnjaku Vladimiru Kanjakinu koji je zaostao 31 sekundu, dok je Kolumbijac Luis Fernando Lopez osvojio broncu s 42 sekunde zaostatka za pobjednikom.