Phelps ipak do zlata, i to 23. u karijeri

Do prve je zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu u Šangaju došao ''najzlatniji'' olimpijac svih vremena, američki plivač Michael Phelps...

''Metak iz Baltimorea'' je slavio u svojoj najjačoj disciplini, na 200 metara leptir, što mu je već 23. zlatno odličje (ukupno 29.) sa svjetskih smotri. Phelps je prvi put na 200 leptir svjetski prvak postao još 2001. u Fukuoki sa samo 16 godina, a šangajski mu je naslov peti u ovoj disciplini.

Na prolazima 50 i 100 metara Phelps je držao prvo mjesto, da bi 50 metara do cilja vodstvo preuzeo Japanac Takeshi Matsuda. No, Amerikanac je u završnici dodao gas i odjurio do zlata u vremenu 1:53.34, što je 1.83 sekunde sporije od svjetskog rekorda koji je u njegovom vlasništvu. Srebro je pripalo Matsudi (1:54.01), a bronca Kinezu Wuu Pengu (1:54.67). Hrvat s austrijskom putovnicom Dinko Jukić bio je sedmi (1:55.48).

Phelps je, podsjetimo, ranije u Šangaju osvojio broncu na 4x100 slobodno i srebro na 200 slobodno, a u srijedu je osigurao i ulazak u finale na 200 mješovito.

Sjajna Talijanka Federica Pellegrini je zlatu na 400 slobodno pridružila i ono na dvostruko kraćoj dionici. Isplivala je utrku za 1:55.58 minuta i obranila naslov iz Rima u disciplini u kojoj je i aktualna olimpijska pobjednica i svjetska rekorderka.

Zlato je domaćinu Kini na 800 slobodno donio Sun Yang, dok je (7:38.57), dok je svjetski prvak na 50 prsno postao Brazilac Felipe Alves Franca da Silva (27.01).