Fenomenalna utakmica

Kakav dan za Francuze: Nakon rukometnog, u spektakularnom finalu uzeli i odbojkaško zlato!

Krenula je Rusija bolje i u odlučujući peti set povevši sa 3-0, no Francuska se već do sredine seta vratila da bi se ključnim pokazao as Jeana Patryja za 13-11, prednost koju Francuska više nije ispuštala.

Francuska muška odbojkaška reprezentacija osvojila je naslov olimpijskog pobjednika nakon što je u finalu u Tokiju svladala Rusiju sa 3-2 (25-23, 25-17, 21-25, 21-25, 15-12).

Ovo je prva olimpijska medalja za Francusku i odmah zlatna, dok je za Rusiju obo peto odličje od raspada SSSR-a, a drugo srebro.

Francuska je u prvom setu ostvarila veliki preokret, serijom 7-1 stigla je od 18-22 do 25-23, da bi u drugom setu nastavila tamo gdje je stala u završnici prvog i lako ga riješila u svoju korist sa 25-17. Ruski izbornik Tupomas Sammelvuo se nakon drugog seta odlučio za dvije izmjene, na poziciji tehničara je Kobzara zamijenio Pankov, a na mjestu napadača umjesto Volkova je ušao Podlesnih. To je dalo rezultata te se Rusija vratila u utakmicu osvojivši treći i četvrti set sa po 25-21.

Sjajan je u sastavu Francuske bio Earvin Ngapeth sa 26 poena, Patry je dodao 15, dok su kod Rusije najučinkovitiji bili Maksim Mihajlov sa 21 i Jegor Kljuka sa 20 poena.

Broncu je osvojila Argentina koja je ranije u subotu svladala branitelja naslova Brazil sa 3-2 (25-23, 20-25, 20-25, 25-17, 15-13).