Kenijke dominirale

Nevjerojatan uspjeh na otvaranju SP: Prvih šest medalja otišlo u jednu državu

Kenijske atletičarke osvojile su svih šest medalja u prve dvije discipline Svjetskog prvenstva u južnokorejskom Daeguu.

Na samom otvaranju svjetske atletske smotre dijelile su se medalje za maratonke. Pobijedila je Edni Mgeringwony Kiplagat, pobjednici Njujorškog maratona iz prošle godine, koja je prevledala rani pad u utrci i slavila u vremenu 2h28.43. Srebro je osvojila Priscah Jeptoo, a broncu Sharon Jemutai Cherop.

Na utrci je nastupila i hrvatska predstavnica Lisa Christina Stublić. Ona je na kraju u finalu zauzela 27. mjesto s vremenom 2h36.41. Puno je to slabije od njenog i hrvatskog rekorda (2:30.46) kojim je ove godine u travnju pobijedila na natjecanju u Linzu.

Kenijske atletičarke su osvojile zlatne medalje i u utrci na 10.000 metara. Zlato je osvojila Vivian Cheruiyot u vremenu 30:48.98, ispred Sally Kipyego i Linet Masai. Kratka za medalju ostala je Priscah Jepleting Cherono, dok je prva nekenijska atletičarka bila petoplasirana Etiopljanka Meselech Melkamu.

"Sjajno je osvojiti zlatnu medalju u mojoj prvoj utrci na SP-u s osobnim rekordom. Inspirirale su nas maratonke i željele smo ostvariti isto", rekla je Cheruiyot, koja je osvojila zlatnu medalju na SP-u u Berlinu prije dvije godine.