Hrvatska po prvi put u finalu Svjetskog kupa!

Hrvatski vaterpolisti prvi su se put u povijesti plasirali u finale FINA-ina Svjetskog kupa koji se trenutno održava u rumunjskoj Oradei. U polufinalu su pobijedili SAD s 11-9 (3-1, 3-2, 2-4, 3-2)...

Izabranici Ratka Rudića na taj su način i četvrti put zaredom bili nerješiva zagonetka za američke vaterpoliste.

Pobijedili su ih lani u utakmici za broncu na Svjetskom prvenstvu u Rimu (8-6), pa prije dva tjedna u četvrtfinalu završnog turnira Svjetske lige u Nišu (13-11), a onda i prije dva dana u skupini B Svjetskog kupa (9-7). Svaki je put, dakle, bilo dva pogotka razlike za našu vrstu, a dobar običaj nije iznevjeren ni u subotu na bazenu Ioan Alexandrescu.

Hrvatska je sjajno otvorila utakmicu i pogocima Mihe Boškovića, Nikše Dobuda i Samira Barača povela s 3-0. Prednost od tri pogotka Rudićeva je momčad održavala do poluvremena, ali Amerikanci su u drugoj polovici dvoboja napravili pritisak i početkom posljednje četvrtine preko Ryana Baileyja došli do izjednačenja (8-8).

No, uslijedio je novi hrvatski bljesak, dva pogotka Mare Jokovića i jedan Boškovićev za 11-8 i plasman u finale u kojem će naša reprezentacija u nedjelju u 16.30 sati igrati protiv boljeg iz dvoboja Srbije i Španjolske.

Bošković je subotnju utakmicu zaključio s četiri gola, Joković s tri, Barač je dodao dva, a Dobud i Andro Bušlje po jedan.