Hrvatska je izgubila na otvaranju Svjetskog prvenstva, ali nije se dogodilo ništa dramatično. Engleska je ipak favorit skupine i jedan od glavnih kandidata za naslov, tako da poraz ne mijenja puno na stvari. I prije početka Mundijala bilo je jasno da će Hrvatska bodove za prolaz tražiti protiv Paname i Gane, stoga nema mjesta defetizmu i očajavanju. Treba izvući pouke i što bolje se spremiti za ono što dolazi.
Obrana s petoricom ne funkcionira
A koje su pouke? Prekidi su boljka Vatrenih koju očito nisu u stanju svladati. Obrana s trojicom odnosno petoricom u zadnjem redu jednostavno ne funkcionira kako treba. Zadnji red djeluje konfuzno i neuigrano, pa je logično da suparnici stvaraju puno šansi. To je pokazala i utakmica s Belgijom.
Tri vijesti o kojima se priča
Dominik Livaković vadio je kestenje iz vatre u drugom poluvremenu. Engleska se kod rezultata 3:2 razigrala, no nije uspjela prelomiti utakmicu u ranoj fazi drugog dijela. Najveći krivac za to je raspoloženi hrvatski vratar, ali i nespretnost engleskih napadača, posebice Gordona.
Realizacija budi optimizam
Najviše brine to što je Hrvatska prva tri gola primila prelako, baš jeftino, no Vatreni su dobro reagirali i uspijevali se vraćati. Napad je dosta dobro funkcionirao – ta je faza igre bila puno bolja od defenzivne. To budi optimizam za utakmice koje dolaze jer će za prolaz dalje od presudne važnosti biti realizacija.
Hrvatska je u nekim fazama utakmice visjela kao luster, ali ukupni dojam nije tako loš. Štoviše, u pojedinim trenucima bilo je vrlo dobro. Uostalom, ne može se očekivati stalna dominacija protiv tako jake reprezentacije kao što je Engleska.
Poklonjeni uvodni golovi
Bilo je loših, ali i dobrih stvari. Doduše, loših više nego dobrih, no izbornik Dalić treba stati na loptu i sve dobro proanalizirati. Jasno je da se moraju smanjiti pogreške u obrani i da treba igrati odgovornije kod prekida jer se bez toga teško može do nekog velikog rezultata. Međutim, posjed i igra u fazi napada te povremeni, intervalni presing nisu izgledali loše. Hrvatska je stvorila nekoliko šansi i pokazala da može biti opasna.
Englezi su moćniji, imaju širi izbor kvalitetnih igrača, hitrinu i silinu, ali da im Hrvatska nije poklonila uvodne golove, do pobjede bi došli puno teže. Englezi nisu imali previše šansi u prvom poluvremenu, djelovali su ukočeno, no razigrali su se u nastavku, u čemu su im Vatreni opet pomogli. Odmah na početku drugog dijela dopustili su Englezima da si olakšaju put do pobjede. Tim trećim golom suparnici kao da su skinuli golemi teret s leđa; zaigrali su brže i lepršavije, nizali šanse i samo je raspoloženi Livaković držao Hrvatsku u igri.
Isprženi nositelji igre i povratak provjerenom sustavu
Dalić je izvadio kapetana Modrića relativno rano. Vidjelo se da teško prati ritam, pa je to možda bio i najbolji potez. Kapetan jako rijetko radi pogreške poput one kod penala, ali i njemu se to zna dogoditi. Nije stroj. Treba ga odmoriti za Panamu, što je puno bitnija utakmica jer bi i s Modrićem i bez njega Hrvatska teško izbjegla poraz protiv ipak jače Engleske. Kapetan je djelovao iscrpljeno i odigrao je ispodprosječno, realno govoreći, ali nije bio jedinica.
Joško Gvardiol bio je debelo ispod svoje razine, što i nije čudno kada se zna koliko je izbivao s terena. Od Gvardiola će se očekivati da podiže formu kako turnir bude odmicao, no sve je to upitno. Ni Šutalo, a ni Vušković nisu bili pretjerano bolji. Znali smo da su Englezi hitriji i eksplozivniji, ali svi skupa mogli su odigrati bolje u obrani. Jednostavno, bilo je previše grešaka, lošeg pokrivanja i zakašnjelih izlazaka.
Naposljetku su najbolji bili Martin Baturina, Petar Musa i Petar Sučić. To i nije čudno jer je riječ o igračima koji su u svojim klubovima u najboljoj formi. Dalić je sredinom drugog dijela vratio obranu s četvoricom u zadnjem redu, što je vrlo jasan znak da nije bio zadovoljan izdanjem s trojicom. Logično je očekivati da će se u nastavku turnira vratiti formaciji koja mu je donijela sve uspjehe.
Sada ostaje pitanje treba li što mijenjati i koga. Dakako da nije isto igrati protiv Engleske i Paname, ali vidljivo je da postoje problemi kod igrača koji su hvatali ritam nakon ozljeda. Možda je vrijeme da Dalić povuče hrabrije poteze.
