Barcelona je u fazi zaključivanja novog unosnog sponzorstva, koji će joj donositi 20 milijuna eura po sezoni, a lako je moguće i znatno više.
Na rukavu dresova trebao bi se pojaviti logotip WhiteBIT-a, ponajveće europske financijske tvrtke koja se bavi trgovanjem kriptovaluta, a koju je 2018. u Tallimnu osnovao Vladimir Nosov, estonski poduzetnik ukrajinskog podrijetla.
Tvrtka je prvi značajniji iskorak napravila na ukrajinskom tržištu gdje je lider u trgovanju digitalnim valutama. Većinski vlasnici tvrtke su spomenuti Nosov i Oleg Kajin, koji je ukrajinski državljanin. Stoga ne čudi što španjolski mediju tvrtku predstavljaju kao ukrajinsku, iako je osnovana u Estoniji.
Ukrajinci uložili miliujune eura u Barcelonu
Obojica vlasnika snažno su osudili rusku agresiju na Ukrajinu i financijski pomažu obranu Ukrajine. Široj europskoj i svjetskoj javnosti postali su poznati kada su za 700 tisuća funti otkupili trofej namijenjen pobjedniku Eurovizije, ukrajinskoj skupini Kalush Orchestra, koja je taj novac donirala ukrajinskoj vojsci za kupovinu borbenih dronova.
Kako ističe Mundo Deportivo, WhiteBIT je izdašnom ponudom potukao poznate tvrtke FTX, Binance i OneFootball, a spreman je i dodatno investirati.
Namjera je ove velike tvrtke za trgovanje kriptovalutama, koja ima preko 450 zaposlenika, da zakupi i sponzorski prostor na leđima glavnog dresa Barcelona, a s Kataloncima pregovara i oko sponzoriranja ženske ekipe.
Prema onome što piše na njihovoj web stranici, cilj WhiteBIT-a je masivno uvođenje blockchain tehnologija i širenje zajednice kriptovaluta, pružajući sigurnu platformu jednostavnu za korištenje.
Barca potrošila 153 milijuna eura na pojačanja
Ovo je vrlo bitan ugovor za Barcelonu i njezina predsjednika Joana Laporta, koji će dobiti veći manevarski prostor u zatvaranju proračunskih izdataka i ispunjenju odredbi financijskog fair-playa.
Iako već duže vrijeme ima velike financijske probleme i opterećena je golemim dugovima, Barcelona je u dosadašnjem ljetnom prijelaznom roku potrošila čak 153 milijuna eura na pojačanja.
Taj iznos potrošen je na Rapfinhu, Julesa Koundea i Roberta Lewandowskog, a bez plaćanje odštete, ali za velike plaće, od značajnijih pojačanja došli su još Franck Kessie i Andreas Christensen.
Kako stvari stoje, Katalonci bi mogli dovesti još i braniča Chelseaja Marcosa Alonsa. Mundo Deportivo piše da se Španjolac već oprostio s Londoncima te da je rekao treneru Thomasu Tuchelu da neće igrati protiv Evertona na otvaranju nove sezone Premierlige.
Alonsov otac došao u Barcu zajedno s Maradonom, a djed legenda Reala
Tako izgleda da će Alonso poći stopama svojeg istoimenog oca, koji je početkom 80-ih stigao u Barcelonu zajedno s Diego Maradonom, Juliom Albertom, Perikom Alonsom i Urbanom. Bio je to na Camp Nouu vrlo prometni lipanj te 1982.
Uzgred rečeno, Marcos Alonso Pena ostao je upamćen po pobjedničkom golu u vatrenoj završnici finala Kupa kralja 1983. protiv Real Madrida. Zanimljivo je da je mu je otac - Marcos Alonso Imaz, najpoznatiji po nadimku Marquitos, legenda Reala i član velike momčadi Kraljeva iz 50-ih.
Situacije u Barci s početka 80-ih po mnogo čemu je bila slična današnjoj. Unatoč velikim dugovima, tadašnji predsjednik Barce Josep Lluis Nunez nije štedio kako bi nakon duge krize konačno Barcu odveo do naslova prvaka Španjolske i Europe.
U toj momčadi igrao je još čuveni Bernd Schuster, koji je stigao u Barcu dvije godine prije. Schuster i Maradona rušili su transferne rekorde toga doba, no ta skupocjena momčad opet je podbacila.
Taj put nisu joj zagorčali život vječni rivali Real Madrid i Atletico, već Baski iz San Sebastiana i Bilbaa – Real Sociedad i Athletic, koji su osvojili četiri naslova u nizu (svaki po dva).
Došlo je do velike svađe između Maradone i Nuneza, koji je desetljećima poslije otkrio da je potjerao slavnog Argentinca jer je već tada koristio kokain, a on nije želio, kako je rekao, narkomana u svlačionici. Doduše, nije otkrio bi li mu to smetalo da je kojim slučajem da ta zvjezdana Barca ispunila rezultatske ciljeve i osvojila glavne trofeje!?
Laporta ulazi u veliki rizik
Kako god, Maradona je u megatransferu tog doba prešao u Napoli, a Barce predvođena Schusterom osvojila prvenstvo nakon 11 godina suše i sljedeće godine igrala u finalu Kup prvaka, gdje je u Sevilli iznenađujuće izgubila od Steaue i još jednom ostala bez ultimativnog klupskog trofeja, koji je neuspješno lovila poput bijelog kita sve do 1992., kada je prvi put postala prvak Europe.
Nunez je na kraju ipak dočekao berbu glavnih trofeja jer je Barca s Cruyffom na klupi osvojila četiri uzastopna naslova prvaka Španjolske (1991. do 1994.) te spomenuti Kup prvaka, pa se može reći da mu se rizik naposljetku isplatio.
I tada je Barcelona bila u golemim dugovima, no društveno-politička situacija bila je ipak drukčija. Koliko god da su bili dužni, Barca i Real mogli su računati na to da će dobiti nove kredite. Uostlaom, kako to da je Barca došla do duga od 1,5 milijarde eura, i to najmanje? Tko je to i kako dozvolio? Pravila o financijskoj održivosti vrijede već dugi niz godina, garancije nisu jučer uvedene, ali očito da uvijek postoji način kako da se sve zaobiđe.
Veliki dugovi, a banke više ne daju olako kredite
Kastiljanska i katalonska politička elita uvijek je našla način kako da pritisnu banke i natjeraju ih da iskrcaju milijune. Tako je bilo desetljećima, praktički donedavno, no svjedoci smo novih okolnosti koji posvuda mijenjaju pravila igre. Barca je prodala dio prava na neke svoje sestrinske tvrtke, fondovi su pokrili garancije, tako su u krvotok ubrizgani novi milijuni, ali to ne znači da je izašla iz krize.
Dapače, jasno je da je Laporta ušao u golemi rizik, pogotovo u svjetlu galopirajuće političko-ekonomske krize, čiji kraj se još ne vidi, a posljedice za mnoge velike potrošače vrlo lako mogu biti kobne. Ako je Barca uspjela sve profućkati i ući u ogromne dugove u svojoj najuspješnijoj eri, sam Laporta je rekao da je bivša uprava dovela klub na rub propasti, što li tek može biti ako ne bude rezultata?
Vremena su jako "čupava", pa je svaki novi sponzor Barcelone, pogotovo tako izdašan, najmilija glazba za uši čelnika financijski posrnulog katalonskog diva. Još samo da Xavi i društvo odrade posao na zelenom travnjaku. To je ipak teži dio zadatka i veliko je pitanje hoće li uspjeti?