adrian heroj redsa

Liverpool je pobjednik UEFA-inog Superkupa nakon drame izvođenja jedanaesteraca!

Liverpool je pobjednik UEFA-inog Superkupa!

Galerija Liverpool slavi osvajanje Superkupa (Foto: AFP) Liverpool slavi osvajanje Superkupa (Foto: AFP) Liverpool slavi osvajanje Superkupa (Foto: AFP) +6 Kovačić u skoku protiv Salaha (Foto: AFP)

Liverpool je pobjednik UEFA-inog Superkupa nakon što je kvalitetnijim izvođenjem jedanaesteraca slavio protivc Chelseaja! Regularnih 90 minuta utakmice završilo je 1:1, potom je nakon produžetaka bilo 2:2, a onda su Redsi bili za nijansu uspješniji i s 5:4 slavili udarcima s bijele točke.

Francuski napadač Olivier Giroud je doveo Chelsea u vodstvo u 36. minuti na asistenciju američkog reprezentativca Christiana Pulišića.

Liverpool je do izjednačujućeg pogotka stigao već u trećoj minuti drugog poluvremena. Strijelac je bio Senegalac Sadio Mane, a asistent Brazilac Roberto Firmino koji je ušao u igru na početku drugog dijela. Do kraja osnovnog dijela utakmice ostalo je 1:1.

Liverpool je u produžetku došao do vodstva već u 95. minuti, kad je Mane opet na asistenciju Firmina svladao Kepu. Chelsea je u 101. minuti izjednačio kad je francuska sutkinja Stephanie Frappart dosudila kazneni udarac, a siguran realizator bio je Jorginho.

Do isteka produžetka više nije bilo golova pa je odluka o pobjedniku Superkupa po drugi put u povijesti pala udarcima sa 11 metara. Sva petorica izvođača Liverpoola bili su precizni, a u petoj seriji španjolski vratar Adrian obranio je udarac Tammyja Abrahama čime je momčad Juergena Kloppa došla do novog trofeja.

Mateo Kovačić je bio u početnoj postavi Franka Lamparda, a igrao je do 101. minute, kad ga je zamijenio Ross Barkley. Nažalost, hrvatski reprezentativac ostao je na dva Superkupa osvojena u dresu Real Madrida.

Bio je to šesti nastup Liverpoola u europskom Superkupu, a Redsi su po četvrti put postali pobjednicima. Liverpool je bio i posljednji engleski klub koji je osvojio ovaj pehar, kad je 2005. godine u produžetku nadigrao moskovski CSKA.

Povijest je ispisana! Stephanie Frappart postala prva žena koja je dijelila pravdu u velikom finalu UEFA-inog natjecanja! Stephanie Frappart (Foto: AFP) Sutkinje u UEFA-inom Superkupu (Foto: AFP) Sutkinje u UEFA-inom Superkupu (Foto: AFP) +1 Sutkinje u UEFA-inom Superkupu (Foto: AFP)

Chelsea je četvrti put bio u borbi za europski Super kup. Do trijumfa u Istanbulu Plavci su jedini put podigli ovaj trofej 1998. pobjedom nad Real Madridom, a dvaput zaredom su poraženi u finalima: 2012. od Atletico Madrida, a 2013. godine od Bayerna također nakon raspucavanja sa 11 metara.

Utakmica na Bešiktaš Parku u Istanbulu ostat će upamćena i kao prvi dvoboj nogometaša najviše europske razine u kojem je pravdu dijelila sutkinja. Ta je čast pripala Francuskinji Stephanie Frappart, a pomagale su joj sunarodnjaknja Manuela Nicolosi i Irkinja Michelle O'Neill.

Pregled svih finala UEFA Super kupa od 1998. godine, kad se prvi put za trofej igrala samo jedna utakmica, na stadionu Louis II u Monte Carlu, koji je bio domaćin utakmica za ovaj naslov sve do 2012. godine, a od tada se domaćini mijenjaju svake godine.

1998. Monte Carlo: Chelsea - Real Madrid 1–0
1999. Monte Carlo: Lazio - Manchester United 1–0
2000. Monte Carlo: Galatasaray - Real Madrid 2–1 (zlatni gol)
2001. Monte Carlo: Liverpool - Bayern 3–2
2002. Monte Carlo: Real Madrid - Feyenoord 3–1
2003. Monte Carlo: Milan - Porto 1–0
2004. Monte Carlo: Valencia - Porto 2–1
2005. Monte Carlo: Liverpool - CSKA Moskva 3–1 (produžetak)