Svjedoci smo da se neka nogometna pravila, posebice igranje rukom, često primjenjuju po nahođenju sudaca, od slučaju do slučaja. Dvostruki kriteriji postali su pravilo, a ne izuzetak.
Koliko smo samo puta u posljednjih nekoliko godina čuli vapaje navijača, igrača i trenera da se pravila mijenjaju svako malo i da nitko više ne zna što je kažnjivo igranje rukom, a što nije.
Evo još jedne potvrde toj tezi. Španjolski Relevo piše da je UEFA donijela odluku o promjeni pravila koja će utjecati na utakmice Lige prvaka i međunarodne utakmice. Španjolski dnevnik tvrdi da je u posjedu UEFA-ina dokumenta koji detaljno opisuje što će se od sada smatrati kao nedopušteno igranje rukom.
Nova izmjena pravila igranja rukom
"Sve ukazuje na to da je upravno tijelo europskog nogometa naložilo međunarodnim sucima da izmijene pravilo koji će bitno utjecati na vrhunske klubove diljem kontinenta", piše španjolski dnevnik.
Sjećate se Eura i one sporne situacije u završnici četvrtfinalnog okršaja Njemačke i Španjolske. E, to je najplastičniji primjer promjene.
Kod rezultata 1:1, Marca Cucurellu pogodila je lopta u ruku u kaznenom prostoru Španjolske. Jamal Musiala oštro je pucao s vrha šesanesterca i lopta je išla prema vratima La Roje kada je pogodila španjolskog igrača u ruku. Nijemci su tražili jedanaesterac, bili su uvjereni da je to za najstrožu kaznu.
Međutim, glavni sudac Anthony Taylor i VAR sudac Stuart Atwell odlučno su rekli ne, a Španjolska je na kraju slavila zahvaljujući pogotku Mikela Merina u produžetku.
Cucurellino igranje rukom od sada će biti jedanaesterac
Nakon utakmice UEFA-ini sudački eksperti uvjeravali su da su suci donijeli ispravnu odluku u skladu s aktualnim pravilima.
Međutim, više od dva mjeseca nakon te opjevane utakmice i sporne situacije oko koje je žučno polemizirala čitava Europe, Relevo tvrdi da UEFA-in sudački odbor smatra da bi to ipak trebao biti jedanaesterac.
Neki europski mediji, posebice njemački, to tumače kao UEFA-ino priznanje kolosalne pogreške, dok će španjolski reći da sudačka odluka u tom trenutku nije bila pogrešna, nego je to bilo ispravno tumačenje pravila koje je tada vrijedilo, što je ipak točnije.
Nove smjernice
Očito će se ubuduće u takvim slučajevima dosuđivati jedanaesterac. Naravno, to stoji samo u teoriji jer smo svjedoci da se pravila ne provode dosljedno i da su sudačke odluke često zbunjujuće. Štoviše, za većinu promatrača često su potpuno konfuzne.
Kako god, u dokumentu do kojeg je došao Relevo, UEFA-ini sudački stručnjaci tvrde:
"Slijedeći najnovije smjernice UEFA-e, kontakt rukom s loptom koji zaustavlja udarac na gol trebao bi se strože kažnjavati, a u većini slučajeva trebao bi se dosuditi kazneni udarac, osim ako je obrambena ruka vrlo blizu tijela ili u dodiru s tijelom", podcrtavaju i nastavljaju:
"U dotičnom slučaju na Euru, branič zaustavlja udarac na vrata rukom, koja nije jako blizu tijela, povećavajući obujam, tako da je trebao biti dosuđen kazneni udarac", stoji u dokumentu.
Prijeti li još veći kaos!?
Jedina utjeha braničima je da u slučaju Cucurellina igranja rukom neće biti kažnjavanja žutim kartonom.
"Nisu potrebne nikakve disciplinske mjere", Relevo tvrdi da UEFA sugerira sucima.
UEFA se treba uskladiti sa pravilima IFAB-a (Međunarodni odbor nogometnih saveza), koji naznačuju da je kazneno igranje rukom kada igrač “dotakne loptu šakom ili rukom, kada je šaka ili ruka postavljena u neprirodan položaj, i to na način da uzrokuje povećanje obujma tijela”.
S druge strane, engleska Premierliga je, primjerice, ove sezone zauzela blaži pristup problematici igranja rukom igrača u vlastitom kaznenom prostoru, a engleski mediji već pišu da će ovo alternativno gledište vjerojatno izazvati još veći kaos kod tamošnjih ljubitelja nogometa tijekom utakmica u UEFA-inim kupovima ili utakmicama reprezentacija.