Tottenham 'zakuhao' Premier ligu: Pao i Chelsea!

U posljednjoj utakmici 35. kola Premiershipa nogometaši Tottenhama su na svom White Hart Laneu porazili Chelsea 2-1 i tako vratili draž prvenstvu...

Spursi, u čijim je redovima od početka od trojice hrvatskih reprezentativaca krenuo tek Luka Modrić (Niko Kranjčar i Vedran Ćorluka imaju problema s ozljedama gležnja), su protiv Chelseaja nametnuli svoj stil igre i dominirali od prve minute što im je omogućilo i drugu veliku pobjedu u samo četiri dana. Slavili su nad svojim gradskim rivalima, Arsenalom i Chelseajem, trećom i drugom momčadi lige.

Bolju su igru okrunili već u 15. minuti kada je poslije jednog ubacivanja Modrića s lijeve strane u kaznenom prostoru kapetan Chelseaja igrao rukom. Sudac Philip Dowd pokazao je na bijelu točku, a ondje je siguran realizator bio Jermaine Defoe koji je loptu poslao topovski u desni gornji kut vratara Petra Čecha za svoj 18. prvenstveni pogodak.

Na 2-0 povisili su Spursi u 44. minuti kada je Gareth Bale nakon jedne soloakcije došao do ruba kaznenog prostora iskosa s lijeve strane, te je potom opalio desnicom u bliži donji kut vratara Čecha i uhvatio ga na krivoj nozi. U prostor ga je prije toga dodavanjem izbacio Modrić.

Spursi su ostvarili drugu veliku pobjedu u samo četiri dana. Slavili su nad svojim gradskim rivalima, Arsenalom i Chelseajem, trećom i drugom momčadi lige

S vodstvom Tottenhama se otišlo na odmor, a u nastavku je Tottenham ponovno bio bolji. Modrić (igrao svih 90 minuta) je dobro dirigirao igrom u veznom redu, Defoe i Roman Pavljučenko visoko su napadali Chelseajeve obrambene igrače i nisu im dopuštali lako iznošenje lopte, dok ih je Bale svojim probojima terorizirao; sastav Carla Ancelottija djelovao je bezidejno.

U 68. minuti je isključen Chelseajev kapetan John Terry nakon starta nad Garethom Baleom koji mu je donio drugi žuti karton, a s igračem više Tottenham je dodatno pojačao pritisak na protivnički gol. Samo je sreća, dekoncentriranost, na trenutke i sebičnost pojedinaca (Pavljučenko) spašavala Chelsea od novog vađenja lopte iz mreže, što su gosti iskoristili: Frank Lampard je nakon lijepe asistencije Michaela Ballacka pogodio u drugoj minuti sudačke nadoknade za konačnih 2-1.

Vezanim pobjedama nad Arsenalom i Chelseajem Spursi su izbili ispred Manchester Cityja na četvrto mjesto na ljestvici, posljednje koje vodi u Ligu prvaka sljedeće sezone, te su vratili borbu za naslov prvaka u potpunu neizvjesnost.

Do kraja su ostala samo tri kola, a vodeći Chelsea sada ima samo bod viška ispred Manchester Uniteda koji je ranije slavio na gostovanju kod gradskog rivala Manchester Cityja 1-0 golom Paula Scholesa u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Premiership, 35. kolo:

Tottenham – Chelsea 2-1 (Defoe 15-11m, Bale 44 / Lampard 90+2)
Birmingham – Hull City 0-0
Blackburn – Everton 2-3 (N'Zonzi 69, Roberts 81 / Arteta 4-11m, Yakubu 79, Cahill 90)
Fulham – Wolverhampton 0-0
Stoke City – Bolton 1-2 (Kitson 13 / Taylor 85, 88)
Sunderland – Burnley 2-1 (Campbell 25, Bent 41 / Thompson 82)
Manchester City - Manchester United 0-1 (Scholes 90+3)