37 bezuspješnih pokušaja

Prije 20 godina Dinamo je bio na pragu četvrtfinala Lige prvaka

Mukama i razočaranjima u Dinamove europske nastupe stigao je kraj.

Dinamo protiv Olympiakosa 1998. godine (Screenshot)

Nogometaši zagrebačkog Dinama pobjedom protiv Spartaka iz Trnave (3:1) osigurali su 'europsko proljeće' prvi put nakon 1970. godine kada su igrali u četvrtfinalu Kupa pobjednika kupova.

"Modri" su u četvrtfinalu igrali protiv Schalkea. Njemački sastav je u prvom susretu 4. ožujka na stadionu Maksimir slavio sa 3:1, a potom u Gelsenkirchenu dva tjedna kasnije s 1:0 i od tada Dinamo čeka to famozno "europsko proljeće."

Posljednje "euro proljeće" pokvario Schalke

U prvoj utakmici na Maksimiru Schalke je poveo golom Pirknera pred kraj poluvremena. Čerček je uspio izjednačiti nakon sat vremena igre, ali iskusni Nijemci postigli su još dva gola do kraja susreta, a strijelci su bili Klaus Fichtel (69) i Hans-Jürgen Becher (86). U uzvratu je njemački sastav slavio 1:0 golom Klausa Scheera u 90. minuti.

Za plave su, pod vodstvom trenera Ivice Horvata nastupili Zeljko Stinčić, Mladen Ramljak, Rudolf Cvek, Rudolf Belin, Krasnodar Rora, Denijal Pirić, Marijan Novak, Josip Gucmirtl, Marijan Čerček, Filip Blašković i Drago Vabec.

Čak 37 pokušaja, nijedan uspjeh

U godinama koje su slijedile Dinamo je 37 puta sudjelovao u nekom od euro kupova odigravši 234 utakmice, no sve do ove sezone nije uspio 'prezimiti u Europi.

U sezoni 1997/98. Dinamo je bio korak do europskog proljeća, no u osmini finala Kupa UEFA je ispao od Atletico Madrida. Te sezone 'modri' su startali u kvalifikacijama Lige prvaka pobijedivši Partizan, no u idućoj rundi nesretno su ispali od Newcastle Uniteda i preselili u Kupu UEFA.

U 1. kolu Dinamo je izbacio Grasshopper nakon 4:4 u Zagrebu i 5:0 u Švicarskoj uz tri gola Igora Cvitanovića i dva gola Roberta Prosinečkog. U 2. kolu pao je mađarski MTK, a Dinamo je u osmini finala zaustavio Atletico Madrid. U prvom susretu u Zagrebu bilo je 1:1, nakon što je Edin Mujčin doveo domaći sastav u vodstvo u 2. minuti. Izjednačio je Caminero u 61. minuti, a isti je igrač zabio u uzvratu za Atleticovu pobjedu 1:0.

Korak do četvrtfinala Lige prvaka

Korak do drugog dijela natjecanja Dinamo je bio i u sezoni 1998/99. 'Plavi' su u zadnjem kolu skupine A na zaleđenom Maksimiru lovili pobjedu protiv Olympiakosa za plasman u četvrtfinale Lige prvaka. Dinamu je trebala pobjeda, no susret je završio 1:1. Joško Jeličić je doveo Dinamo u vodstvo u 35. minuti, a izjednačio je Stelios Giannakopoulos u 64. minuti.

Na koncu su Grci izborili četvrtfinale, a Dinamo je dohvatio drugu poziciju skupine, no samo su dvije (od šest) najboljih drugoplasiranih momčadi išle u četvrtfinale. A to su na koncu bili Real Madrid i Manchester United.

Proljeće je bilo nadomak i u sezoni 2010/11. koji je Dinamo započeo u kvalifikacijama Lige prvaka gdje je ispao od Šerifa i preselio u Europsku ligu gdje je izborio natjecanje po skupinama. "Modrima", koje je tada vodio Vahid Halilhodžić, je u zadnjem kolu trebala pobjeda na Maksimiru protiv PAOK-a, no Grci su slavili 1:0.