MAJSTOR TAKTIČAR

Kek je napravio malo čudo, sam pogled na podatke nogometnu Europu ostavlja bez teksta

Slovenija odlazi kući bez poraza u četiri utakmice Europskog prvenstva.

Matjaž Kek (Foto: Profimedia)

Nakon što su izdržali 120 minuta u utakmici protiv Portugala te su na kraju eliminirani s Europskog prvenstva tek nakon kaznenih udaraca, Slovenci su dobili ogromne pohvale nogometne Europe.

Oni nažalost ipak odlaze kući s europskog prvenstva gdje ne možemo reći da su oduševili nekom posebnom igrom, da je u njihovim utakmicama mogao svatko uživati ili da su donijeli dašak nećega novog.

Kekova genijalnost i timski duh

Ne, Slovenci su odradili turnir u kojem se vidjela sva taktička genijalnost njihovog izbornika Matjaža Keka, čovjeka koji je turnir završio bez poraza u četiri utakmice, a igrao je protiv sjajnih momčadi. Naravno, ne bi Kek bio dovoljan bez sjajnog timskog duha, ogromne borbe i vjere u dobar rezultat.

Sve to dovelo je Sloveniju na vrata raja, a možemo si samo zamisliti kakva bi atmosfera bila u našem susjedstvu da je Benjamin Šeško realizirao ogromnu priliku u 113. minuti susreta.

Odigrali Euro bez poraza, primili samo dva gola

Slovenija je odigrala redom 1:1 protiv Danske, 1:1 protiv Srbije, uz primanje pogotka u posljednjim trenucima, 0:0 protiv Engleske te 0:0 protiv Portugala u 120 minuta. U 210 minuta protiv dva sudionika četvrtfinala nisu primili pogodak, ali ne samo to.

Što je Kek napravio i s kakvim igračima dovoljno govore podaci od kojih se ne može pobjeći.

U svom udarnom sastavu imao je dva igrača iz slovenske lige, dva iz talijanske Serie B, dvojicu iz Panathinaikosa te po jednog iz poljske i ruske lige, uz tek trojicu s nešto jačim CV-om. Oblaka iz Atletico Madrida, Bijola iz Udinesea i Šeška iz RB Leipziga.

Slovenija je prije natjecanja bila druga najjeftinija momčad prvenstva po Transfermarktu.

Brojke ne lažu

No, ono što će mnoge ostaviti bez teksta su brojke, koje često jako puno toga otkrivaju

• Registrirani nogometaši:
    - Slovenija: 60 tisuća, Engleska 800 tisuća, Portugal 300 tisuća

• Vrijednost po Transfermarktu:
    - Slovenija 141.5 milijuna eura, Engleska 1.52 milijarde, Portugal 1.05 milijardi, Danska 415 milijuna, Srbija 313 milijuna

• FIFA ranking:
    - Slovenija 57., Engleska 5., Portugal 6., Danska 21., Srbija 32.

Ne možemo reći da će nam u ostatku Eura nedostajati slovenska igra, ali isto tako ne možemo reći niti da se nešto previše, uzevši u obzir dosad viđeno, veselimo igrama velikana poput Portugala, Engleske ili Francuske.

Zbog toga nam je uistinu žao što hrabra Kekova družina nije napravila korak dalje, a mogli su.

Slovenci se ponovno okupljaju u rujnu, kad započinju Ligu nacija utakmicama protiv Austrije i Kazahstana, a s njima u grupi je još norveška reprezentacija.

Cristiano Ronaldo Inače ozbiljni BBC zločesto se narugao Ronaldu nakon promašenog penala divider

Matjaž Kek Poznato je zašto je Kek dobio crveni karton: Napravio je nešto za što kod sudaca nema oprosta! divider

Khabib Nurmagomedov Rusi blokirali sve račune Khabibu Nurmagomedovu: Duguje im više od tri milijuna dolara!? divider