Analiza suđenja

Sporni penal u Puli za Dinamo: Evo kako Sudačka komisija tumači situaciju i zašto se VAR nije oglasio

Komisija nogometnih sudaca HNS-a referirala se na sporne situacije u 22. kolu Prve HNL, a među njima i na situaciju koja je podigla najveću prašinu, na utakmici Istre i Dinama u Puli…

Komisija nogometnih sudaca HNS-a objavila je redovitu analizu suđenja u proteklom 22. kolu Prve HNL. U proteklom kolu najveću prašinu podigla je sporna situacija na utakmice Istre i Dinama (1:2) u Puli.

Zanimljivo je vidjeti tumačenje Komisije, koja situaciju naziva incidentom i očito smatra da je prekršaj postojao, ali da nije bio očit i da stoga ne očekuje intervenciju VAR-a.

Kod rezultata 1:1, za Modre je dosuđen jedanaesterac, koji nije sporan. Međutim, u akciji koja je prethodila jedanaestercu dogodila se sporna situacija koju smo opisali na našem portalu gol.hr, na kojem možete pogledati videozapis i sami se uvjeriti što se dogodilo.

Arijan Ademi srušio je igrača Istre Antonija Pereru na nekih 30 metara od gola domaćina, nakon toga se ispričavao suparniku i sucu, no sudac Zdenko Lovrić ocijenio je da to nije prekršaj i pustio je da se igra dalje, a u nastavku akcije, u kojoj se naknadno uključio i Ademi, dosudio je jedanaesterac za Dinamo.

Sudačku analizu 22. kola prenosimo u cijelosti s web stranice HNS-a:

„Slijedom odluke Komisije nogometnih sudaca Hrvatskog nogometnog saveza o redovitim objavama tumačenja i interpretacije pojedinih situacija s utakmica Hrvatski Telekom Prve lige, objavljujemo sudačku analizu 22. kola.

Sudačka analiza 22. kola HT Prve lige:

GORICA - HAJDUK

Glavni sudac: Tihomir Pejin. Pomoćni suci: Marjan Tomas i Anto Marić. VAR sudac: Fran Jović.

35. minuta: Ispravna odluka kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (kažnjiva igra rukom) nakon opravdane intervencije VAR suca slijedom jasne i očite pogreške suca utakmice.

57. minuta: Neispravna procjena prvog pomoćnog suca (kažnjivo zaleđe). Sukladno protokolu činjeničnom odlukom VAR sudac ispravno korigirao odluku pomoćnog suca (pogodak).

HRVATSKI DRAGOVOLJAC - OSIJEK

Glavni sudac: Dario Kulušić. Pomoćni suci: Goran Perica i Vice Vidović. VAR sudac: Igor Pajač.

34. minuta: Ispravna procjena suca utakmice, “nema prekršaja“ kažnjive igre rukom kad branič Hrvatskog dragovoljca, unutar vlastita kaznenog prostora, sam sebe pogađa loptom u ruku koja se nalazi u potpuno prirodnom položaju za tu prirodu kretnje tijela.

50. minuta: Neopravdana, neočekivana VAR intervencija. U ovakvim incidentima ne očekujemo upotrebu VAR tehnologije jer ista inicira neispravnu odluku suca utakmice “kazneni udarac“ (važna pogreška VAR suca i suca utakmice).

RIJEKA - LOKOMOTIVA

Glavni sudac: Duje Strukan. Pomoćni suci: Bojan Zobenica i Alen Jakšić. VAR sudac: Dario Bel.

62. minuta: Ispravna odluka vrlo dobro pozicioniranog suca “nema prekršaja“ unutar kaznenog prostora Lokomotive. U razmatranjima pravila nogometne igre vidljivo je da branič na prirodan i dozvoljeni način “prvi igra loptom“, a posljedični lagani kontakt s napadačem nije prekršaj.

Arijan Ademi i Antonio Perera u duelu Arijan Ademi i Antonio Perera u duelu (Foto: GOL.hr)

ISTRA 1961 - DINAMO

Glavni sudac: Zdenko Lovrić. Pomoćni suci: Goran Pataki i Nikola Kečkiš. VAR sudac: Dario Bel.

53. minuta: Ispravna odluka suca utakmice, kazneni udarac u interpretaciji pravila XIV (prekršaj gaženja). Incident koji prethodi odluci kaznenog udarca, kad je došlo do neospornog kontakta između napadača Dinama i braniča Istre 1961 izvan kaznenog prostora, izazov je koji, temeljem smjernica PNI i implementacije VAR tehnologije, ne smatramo “jasnom i očitom pogreškom“ i, sukladno navedenom, ne očekujemo intervenciju VAR sobe.

Arijan Ademi Arijan Ademi (Foto: GOL.hr)

78. minuta: Neispravna odluka suca utakmice kazneni udarac. Incident unutar kaznenog prostora Istre 1961, kad napadač Dinama neosporno igra loptom prije braniča Istre 1961, ali nakon toga “pada prije kontakta sa suparnikom i bez kontakta sa suparnikom“, nije prekršaj. Izazov s navedenim razmatranjima u interpretaciji pravila nogometne igre smatra se pokušajem “iznuđivanja“ prekršaja i podložan je obaveznom izdavanju disciplinske mjere. Nakon opravdane intervencije VAR suca sudac utakmice ispravno je promijenio prethodnu odluku."