EL: Juveov preporod usred Amsterdama

Do odličnih su rezultata u prvim utakmicama 1/16 finala Europa lige na gostovanjima stigli nogometaši Juventusa (2-1 pobjeda kod Ajaxa) i Wolfsburga (2-2 kod Villarreala)...

Club Brugge našeg Ivana Perišića, koji je vrlo dobro i aktivno odigrao svih devedeset minuta, je u Brugesu pobijedio Valenciju, trećeplasiranu momčad Primere, 1-0. Jedini je gol na utakmici, nakon pacerske pogreške gostujućeg vratara Moye, zabio Kouemaha u 56. minuti.

Puno je Belgijcima drugim, isključujućim crvenim kartonom pet minuta ranije pomogao David Silva.

Prvi je pak poraz u svojoj sedmoj utakmici Europa lige doživio Red Bull iz Salzburga, od kojeg je u Liegeu domaći Standard bio bolji 3-2. Gosti su na poluvremenu imali 2-0 vodstvo pogocima Marca Janka u 4. i 45. minuti. Domaći su preokrenuli unutar 15 minuta utakmice u drugom poluvremenu (od 67. do 82. minute).

Dva je gola zabio mladi veznjak Axel Witsel, nogometaš koji je jesenas zaradio osam utakmica suspenzije zbog brutalne ozljede poljskog braniča Anderlechta Marcina Wasilewskog. Nikola Pokrivač ušao je u igru za Austrijance u 74. minuti.

Nogometaši Juventusa u Amsterdamu su pobijedili Ajax 2-1. Dva je gola glavom za Torineze zabio Amauri došavši tako do zbroja od tri gola u protekle dvije utakmice. Zabio je i Genoi u prvenstvenom dvoboju prošlog vikenda. Oba gola protiv Ajaxa nadahnuo je sjajnim akcijama 35-godišnji Alessandro del Piero.

U drugoj minuti sudačke nadoknade zbog preopasne je igre crveni karton zaradio bosanski nogometaš Hasan Salihamidžić, koji je u igru ušao u 71. minuti umjesto dvostrukog strijelca Amaurija.

Njemački Werder, aktualni doprvak natjecanja, izgubio je u Enschedeu od Twentea 1-0, dok je drugi bundesligaški predstavnik, Wolfsburg, prošao s odličnih 2-2 na gostovanju kod Villarreala.

Razigrani Brazilac Grafite golovima je u 65. odnosno 84. minuti preokrenuo vodstvo domaćih iz prvog poluvremena na 2-1 za Nijemce. Drugi je gol zabio iz penala koji je iznudio sam isključivši pritom iz igre Marcana zbog očitoga namjernog prekršaja na poziciji 'zadnjeg čovjeka'. S igračem manje domaći su ipak do kraja uspjeli izjednačiti preko Marca Rubena.

Zvjezdan Misimović i Edin Džeko odigrali su utakmicu od početka do kraja.

Europa liga, 1/16 finala, prve utakmice:

Ajax - Juventus 1-2 (Sulejmani 16 / Amauri 31, 58)
Club Brugge - Valencia 1-0 (Kouemaha 56)
Lille - Fenerbahçe 2-1 (Balmont 2, Frau 52 / Wederson 5)
Standard - Red Bull Salzburg 3-2 (Witsel 67-11m, 82, De Camargo 80 / Janko 4, 45)
Twente - Werder 1-0 (Janssen 39)
Villarreal - Wolfsburg 2-2 (Senna 43, Marco Ruben 85 / Grafite 65, 84)