U prvih 20 godina UFC-a, Europa je dala samo dva prvaka. Oba u teškoj kategoriji, jedan je bio Bas Rutten, a drugi Andrei Arlovski.
Poljakinja je otvorila vrata prvacima iz Europe
Trećeg prvaka ili prvakinju čekalo se gotovo deset godina, otkako je Arlovski u jesen 2005. ostao bez svog pojasa.
A onda je 2014. u promociji pojavila Joanna Jedrzejczyk, Poljakinja koja je nešto ranije gotovo završila karijeru te krenula u pobjedničku seriju koja ju je učinila jednom od najvećih svih vremena.
Već godinu dana kasnije borila se za titulu i osvojila ju, uvjerljivom pobjedom nad Carlom Esparzom. A onda je titulu obranila pet puta, prije nego ju je Rose Namajunas zaustavila u studenom 2017. godine.
Nakon nje, titulu su Europljani počeli osvajati gotovo redovno, od Conora McGregora i Michaela Bispinga pa sve do Ilije Topurije.
Zaustavljala rivalke, hejtere pretvarala u fanove
Tijekom tog šampionskog puta, Joanna je postala prava ikona, dobila je mnoge fanove, ali i hejtere, no znak njene veličine je to što su i ti hejteri u velikom broju s vremenom prešli među fanove.
Kad više nije bila prvakinja, odradila je protiv Weili Zhang najbolju žensku borbu u povijesti MMA-a, ali to je zapravo bio njen labuđi pjev.
U lipnju 2022. godine odradila je ova 36-godišnjakinja svoju posljednju borbu, kad je doživjela poraz u revanšu protiv Zhanga.
Danas joj je odana velika počast, budući da će u srpnju postati dijelom UFC-ove Kuće slavnih u Las Vegasu, kao tek druga žena, iza Ronde Rousey.
16 pobjeda i pet poraza možda ne izgledaju na papiru toliko impresivno, ali kad se pogleda što je napravila, na koji način i kako je utjecala na samu žensku MMA scenu, Joanna je uistinu velikanka.