Košarkaši Panathinaikosa po 31. su put postali grčki prvaci nakon što su u dva puta prekidanoj četvrtoj utakmici finalne serije doigravanja bili bolji od domaćina Olympiakosa...

Utakmica je po drugi put, time i konačno, prekinuta minutu i tri sekunde prije kraja, pri vodstvo gostiju 76-69. Uoči četvrtog dvoboja serije, igranog u pirejskoj Dvorani mira i prijateljstva, Panathinaikos je kao aktualni prvak vodio 2-1 u seriji na tri dobivene utakmice.

Rezultat 76-69 nije konačan, no utakmica je prekinuta na štetu domaćina, organizatora dvoboja, tako da je momčad Željka Obradovića ostvarila osmi uzastopni naslov u Grčkoj, te 12. u 13 posljednjih sezona. Olympiacos na svoj prvi i dalje čeka od 1997. godine.

Utakmica je počela u nedjelju navečer u 21:45 po lokalnom vremenu (20:45 po srednjoeuropskom), a završila je u ranim noćnim satima ponedjeljka, točnije u jedan sat i 38 minuta iza ponoći po lokalnom vremenu.

Prvi je put prekinuta u 25. minuti utakmice pri rezultatu 50-42 za goste, nakon što su domaći navijači počeli bombardirati klupu Panathinaikosa bakljama i petardama. Jedna je eksplodirala taman iz nje. Pod kišom kojekakvih projektila s tribina, 'zeleni' su odsprintali u svlačionicu čuvajući glavu.

Nakon točno sat vremena pauze, nakon što su suci zatražili pražnjenje tribina iza klupe s trenerima i rezervnim igračima da bi momčad Panathinaikosa bila barem minimalno sigurna, suci su pozvali igrače na ponovno zagrijavanje. Nositelji igre domaće momčadi Theo Papaloukas i Ioannis Bourousis pozvali su navijače na preostalim dijelovima tribina, one koji su još željeli ostati gledati utakmicu, da se smire.

'Ljudi, padne li na parket još jedan jedini predmet, utakmica se završava našim porazom', rekao je Bourousis, koji se i verbalno prije toga oštro razračunavao s nekoliko gledatelja, s obzirom na to da su igrači domaće momčadi cijelo vrijeme prekida bili na terenu. Kada su problematični navijači vidjeli da njihovi ljubimci neće moći preokrenuti rezultat, ponovno su prekinuli utakmicu 63 sekunde prije kraja zasuvši teren kišom boca, te se ponovno počeli obračunavati s policijom. Suci su ponovno pokrenuli igru, ovaj put trajno.

Panathinaikos je tako osvojio novi naslov prvaka, no igračima nije bilo do slavlja. Igra i rezultat u ovoj su utakmici ispali sasvim nebitni.

U dvoboj su igrači Panagiotisa Giannakisa krenuli daleko bolje. PAO nije zabio koš u prve četiri i pol minute te su Childress i društvo otišli na 11-0. Imali su u osmoj minuti 19-7, no serijom 10-0 gosti su smanjili na samo dva koša zaostatka. Prvi su put poveli 25-23 u 15. minuti i prednost više nisu ispuštali.

Nakon prekida za sastav Olympiacosa je zaigrao i Nikola Vujčić ostvarivši u četiri minute igre tri skoka i asistenciju. Promašio je oba šuta za dva poena. Poenima (15) je poraženog domaćina predvodio Bourousis.

Mike Batiste je ubacio 20 koševa i imao 11 skokova za nove / stare grčke košarkaške prvake.