VIDEO Ovo ne može ni Hollywood - od invalida do apsolutnog heroja

Kada se u stvarnosti dogodi neki neizvjesni događaj obično se kaže da takvo što ne bi režirao ni Hitchcock. Ono što se dogodilo u četvrtoj utakmici NBA doigravanja između Portlanda i Dallasa ne bi uspjelo ni slavnom Alfredu, ni bilo kome iz Hollywooda.

Dallas Mavericks su u Portlandu nešto više od minute prije kraja treće četvrtine vodili s 23 razlike (67-44) i sve je izgledalo kako će Dirk Nowitzki svoju momčad uspjeti odvesti do konferencijskog polufinala. No, onda se ukazao Brandon Roy. U posljednjim sekundama treće četvrtine postigao je tricu kojom je samo najavio ono što je publika vidjela u posljednjih 12 minuta.

Naime, tada je Roy sve uzeo u svoje ruke. Zvijezda Blazersa je postigla 18 koševa u zadnjoj četvrtini, a Roy je imao i 4 asistencije te je na taj način bio 'odgovoran' za 12 od 15 koševa iz igre koje je Portland u ovom dijelu igre realizirao. S druge strane, nošeni takvim učinkom u napadu, Blazersi su odigrali sjajnu obranu i doveli utakmicu u neizvjesnu završnicu. Nešto više od minute prije kraja bilo je 82-78 za Dallas, a onda Roy postiže tricu prilikom koje je fauliran. Slobodnim bacanjem rezultat se izjednačuje, a do kraja utakmice jedini pogodak postigao je još samo – Brandon Roy. Jason Terry je mogao tricom donijeti pobjedu Dallasu, ali lopta je završila na drugom obruču i slavlje Portlanda je moglo početi.

U tom trenutku svi su potrčali prema Royu. Jer, njegov učinak ima i važnu pozadinu. Naime, Roy je u siječnju ove godine operirao oba koljena i mnogi su smatrali kako je to značilo i kraj njegove karijere. Naime, operacije su njegove probleme samo smanjile, ali ne i potpuno riješile sistemsku ozljedu koju Roy ima i zbog koje u niti jednoj od svojih pet sezona nije odigrao sve 82 utakmice. Ove je sezone odigrao njih 47, a nakon povratka je bio samo sjena onog igrača koji je bio predviđen da naslijedi Kobea Bryanta na mjestu najboljeg beka šutera lige ili barem Zapadne konferencije.

S druge strane, Portland je bez Roya krenuo s dobrim igrama za što je najzaslužniji trener Nate McMillan koji je Royu, kada se ovaj oporavio nakon operacije, namijenio ulogu šestog igrača. Roy je to i prihvatio i sve je dobro funkcioniralo do druge utakmice playoffa između Dallasa i Portlanda koju su Mavericksi pobijedili. Tada je McMillan Roya koristio tek 8 minuta, a prije njega su s klupe ušla čak tri igrača. Roy to nije dobro primio. "Lagao bih kada bih rekao da nisam razočaran i povrijeđen. Mislim da sam zaslužio bolji tretman. U jednom trenutku prvog poluvremena sebi sam samo govorio da ne smijem zaplakati. Tada sam stvarno žalio samog sebe. Odrastao sam čovjek, ali sam ipak žalio samog sebe pogotovo jer mislim da još uvijek mogu pomoći ovoj momčadi“, izjavio je nakon te utakmice Roy.

Sreća za Blazerse i za Roya je da Nate McMillan nije jedan od onih trenera koji nakon ovakvih izjava 'zaborave' na igrače. Doduše, Roy se ispričao svima radi ove izjave, a već u trećoj utakmici igrao je 24 minute i imao 16 koševa. A onda je došla subota i noć za pamćenje.

"Ovo je nevjerojatno. Nakon svega što sam prošao ove sezone ne mogu vjerovati da se ovo dogodilo. Mnogi su govorili kako više uopće neću igrati košarku ili je neću igrati na visokoj razini, ali ovim sam dokazao da još mogu napraviti dosta toga. Moram zahvaliti svojim suigračima koji su cijelu utakmicu odigrali odličnu obranu, a cijelo vrijeme su me ohrabrivali. Odigrali smo sjajno i nadoknadili veliku prednost Dallasa“, gotovo sa suzama u očima govorio je Roy nakon četvrte utakmice.

Serija između Dallasa i Portlanda sada je izjednačena. Nova utakmica je na rasporedu danas, a treba vidjeti kako će Roy u njoj reagirati. Bez obzira što je napravio nešto što ni u Hollywoodu ne bi mogli režirati, konačna pobjeda bi mu ipak bila prolazak Portlanda u drugi krug playoffa.