Povijesna noć hrvatska košarke: 'Sad idemo do kraja!'

Cedevita je u Madridu pobjedila Estudiantes rezultatom 81-72 i izborila Final Four Eurocupa.

"Možemo do kraja. Sada kada smo se plasirali na Final Four, možemo napraviti još poneko iznenađenje i osvojiti Eurocup", rekao je za GOL.hr nakon utakmice Dontaye Draper dok je njegov suigrač i jedan od junaka pobjede u Madridu Bracey Wright dodao:

"Ovo je velika pobjeda. Dali smo sve od sebe, igrali smo čvrsto svih 40 minuta, a ponajveći razlog pobjede je naša odlična igra u obrani", rekao je Wright.

Iako je Wright obilježio prvo, a Vukušić drugo poluvrijeme, trener Aleksandar Petrović nije želio nikoga pojedinačno isticati.

"Imali smo 6-7 junaka. Odlično su odigrala oba Amerikanca, Petrović je opet bio sjajan, kao i Vukušić kojem možda najviše trebamo zahvaliti jer praktično nije trenirao mjesec dana. Svi su mogli vidjeti u kakvom smo sjajnom ambijentu igrali. Nakon prve 3-4 minute smo se stabilizirali i kontrolirali utakmicu. Ova pobjeda nije samo za Cedevitu nego za cijelu hrvatsku košarku", zaključio je Petrović.

Cedevita će igrati na Final Fouru u Trevisu i to protiv UNIKS Kazana. U drugom paru igrat će Benetton i Cajasol iz Seville.

Koševe za Cedevitu su postigli Wright (24), Vukušić (15), Draper (13), Rudež (9), Petrović (8), Princ (7) i Baždarić (5). Najefikasniji kod domaćina bio je Jasen s 12 koševa.

Rukometna 'gusjenica' u izvedbi košarkaša Cedevite pred 10-ak tisuća gledatelja. Svaka čast publici koja i dalje pjeva, ali i pozdravlja Cedevitu. Aco Petrović u prvoj izjavi zahvaljuje svim svojim igračima, a podsjeća kako Vukušić nije trenirao sedam dana.

Tijek utakmice...

Svaka čast Cedeviti! Iskoristili su sve svoje prednosti i pokrili nedostatke. Španjolci nisu strahovito dobra momčad, ali ne treba umanjiti vrijednost momčadi iz Sutinskih vrela. Na kraju je rezultat 81-72. Čuje se 'Večeras je naša fešta...' u Madridu...

Izgleda da su se igrači Estudiantesa predali jer nema tu previše energije.

Draper uzima stvar u svoje ruke kada je najpotrebnije. Dvije i pol minute do kraja, ulazak i faul Španjolaca. Oba bacanja je podtigao i 79-70 je za momčad iz Sutinskih vrela.

Prvo trica Baždarića pa onda sjajan ulaz Drapera! 77-70 za Cedevitu. Ne volimo davati prognoze prije kraja utakmice, ali bila bi prava tragedija da Cedevita ne ode na Final Four u Treviso.

Najbolji igrač Španjolaca je - publika! Svaki trenutak pokušavaju podići momčad, ali i oni su utihnuli jer Cedevita ne gubi vodstvo. 72-70. Još manje od četiri minute...

Strašan je strijelac taj Ellis. Tricu je postigao s 8 metara. Rezultat je 68-65, a pet i pol minuta prije kraja.

Opet Petrović za tricu! 66-59!!!!! Dojam je kako je Estudiantes jako loše vođena momčad. Ne koristi niti jednu slabost Cedevite. Prije svega, ne spušta se lopta pod košem, ali nije nam krivo. Cedevita ide prema Final Fouru!

Vukušić je dobio petu osobnu pogrešku! I to u napadu! Sada ulazi Rudež koji će igrati na centru. Ili će to možda biti Petrović. U svakom slučaju, jako niska petorka. Sedam minuta je do kraja utakmice.

17-godišnji Fernandez je napravio 'antiplay of the game'. Promašio je čisto polaganje, a bio je sam u kontri. Doduše, malo se oskliznuo.

U nekim trenutcima Cedevita malo žuri. U igru je ušao Vukušić. Petrović zabija tricu za 63-57!

Počela je zadnja četvrtina. U petorci je još Kaštropil pod košem jer Vukušić ima četiri faula. Aco Petrović vidi da momčadi treba još malo odmora i koncentracije pa odmah zove time-out.

Završila je i treća četvrtina. Cedevita vodi 60-57, a Gabriel je u zadnjim sekundama dao tricu. Sjajnih 10 minuta je odigrao Vukušić koji je u ovom dijelu dao 12 koševa. Ukupno je i dalje najefikasniji Wright s 22 koša.

Publika radi pritisak jer je svima jasno kako je Estudiantes na rubu ispadanja. 58-54 za Cedevitu, a momčad iz Sutinskih vrela je napravila nekoliko grešaka. Ipak, dobro je da je Kaštropil u nekoliko situacija zatvorio obrambeni skok.

Prve trica za Cedevitu, a da ih nije zabio Wright. Prvu je pogodio Princ, a onda Vukušić. Rezultat je sjajnih 57-51 za Cedevitu.

Sjajan Vukušić! Osam koševa u ovom dijelu utakmice. 51-51!

Rudež je napravio nepotrebni faul nakon obrambenog skoka Španjolaca. To mu je četvrta osobna pogreška, a Estudiantes puca slobodna.

Dojam je kako su Španjolci malo izgubljeni. Ukoliko bi Cedevita povezala dva dobra napada, vjerojatno bi put k pobjedi bio otvoren. Vukušić je već dao 6 pogodaka u trećoj četvrtini. Rezultat je 49-46 za Cedevitu, a do kraja treće četvrtine je 5 i pol minuta.

Asselin je napravio četvrtu osobnu. Nije napravio previše danas, ali dobro je da je u problemima s faulovima.

Napokon je Vukušić 'stavio' polaganje. Promašio je bacanje, ali Cedevita je povela 45-44.

Nema puno koševa u nastavku. Draper je zabio za Cedevitu, Španjolci rade greške, a Baždarića i dalje ne ide šut.

Počela je treća četvrtina. Primjetili smo da Wright nosi popularne 'Jordanice' - možda zbog toga igra dobro.

Gotovo je prvo poluvrijeme. Estudiantes vodi. U prvih 20 minuta za Cedevitu su koševe postigli Wright (20), Rudež (7), Draper (5), Princ (4), Vukušić (3) i Baždarić (2). Domaćin nema igrača koji ima dvoznamenkasti učinak. Najefikasniji je Sergio Sanchez s 8 koševa.

Na Final Four su se plasirali UNIKS i Cajasol. Marko Popović je za Ruse za 24 minute na parketu ubacio 17 poena (4-5 za dvicu, 2-5 za tricu, 3-3 slobodna bacanja), te ubilježio šest asistencija i jedan skok.

Wright je strašan! Opet zabija tricu za vodstvo Cedevite. 37-36 i Wrightovih 18 koševa.

Još su 3 i pol minute ostale do poluvremena. Rezultat je dobar - Španjolci vode 36-34.

U igru je za Estudiantes ipak ušao Clark kojeg je publika dočekala pljeskom. Iako je teško zamisliti da postoji dobar bjeloputi engleski košarkaš, Clark je sasvim dobar. Nadamo se da neće biti dobar danas.

Vukušića ne idu ni bacanja. Promašio je jedno te izašao iz igre. Po prvi put jeušao Kaštropil, jedini pravi centar Cedevite.

Ne ide trica momčadi iz Sutinskih vrela. Ne ide ni skok - nadskakani su 18-7, a Španjolci su na +6. Vukušić je napravio treću osobnu pogrešku.

Aco Petrović je tražio time-out. Vukušić je promašio tri polaganja zaredom. Rezultat je 34-30 za Estudiantes.

Nevjerojatna statistika! Usprkos nedostatku visine, Cedevita je postigla 20 koševa u reketu, a domaćini tek 8.

Cedevita sada igra u petorci Draper, Princ, Troha, Rudež, Vukušić. Upravo je Vukušić izborio sjajni skok u napadu, ali vidi se da ga zbog nedostatka treninga ne ide šut. Završila je 3. minuta u drugoj četvrtini, a rezultat je 30-28 za Španjolce. U igru je ponovo ušao Tomislav Petrović.

Navijači Estudiantesa pokušali su prije početka utakmice s tri prsta u zraku i šalovima Crvene Zvezde isprovocirati igrače i stručni stožer.

Počela je i druga četvrtina i to na isti način kao što je završila prva. Wright je zabio svoj 14. koš.

Cedevita je povela košem i dodatnim slobodnim bacanjem raspoloženog Wrighta. Španjolci su bez ideje u napadu, ali imaju dosta skokova u napadu. Čak 7. Ipak, Cedevita za kraj četvrtine postiže tricu i prvih 10 minuta završava rezultatom 26-25 za hrvatsku momčad.

Ušli su u igru Princ i Petrović. Od popularnog Lexa očekujemo sjajnu igru poput one u Zagrebu. Princ je odmah i postigao koš te je rezultat 23-21.

Sa Cedevitom su iz Zagreba došli prijatelji kluba i partneri Emila Tedeschog. Na tribinama su među 30-ak navijača u crvenim majicama i Ivan Todorić te Josp Stojanović Jolly.

Ulaskom Argentinca Jasena Estudiantes je počeo spuštati loptu pod koš. Cedevita je tu nemoćna te radi dosta faulova. Draper već ima dvije osobne pogreške, a s druge strane šut za tricu ne sluša igrače momčadi iz Sutinskih vrela. Ipak, Wright drži momčad u igri. Rezultat je 23-17 za domaćine.

Draper je i dalje nezaustavljiv. Zabija i dodaje. Plus tri je za Španjolce, a publika je utihnula.

Dobra vijest za Cedevitu je činjenica da je Estudiantes već u bonusu, a prošlo je 5 minuta u prvoj četvrtini. Rezultat 16-11 za domaćine.

Cedevita treba izdržati početni pritisak Španjolaca. Draper i Wright se nameću kao lideri u ovoj utakmici. Španjolci ni ovu utakmicu ne kreću u iskorištavanje svoje visine. Nema igre leđima pod košem.

Španjolci du odlučili napraviti pritisak na Draperu čuvajući ga presingom na cijelom terenu. Ipak, najbolji Cedevitin igrač zabija tricu za 6-10. Tri su minute prošle.

Cedevita je počela sa zonom, a brzo ju je tricom razbio Sanchez.

Dvorana ipak nije potpuno popunjena kao što je to bilo najavljeno. Ipak, Španjolci vatreno navijaju. Cedevita je postigla prvi koš na utakmici - iz slobodnih bacanja jednom je bio precizan Wright.

Prednost domaćina u visini potvrđuje i činjenica da je prosječna visina Estudiantesa 198 cm, a Cedevite 194. Španjolci su brzo poveli s 4-0.

Utakmicu su za Cedevitu počeli Draper, Baždarić, Wright, Rudež i Vukušić dok je petorka domaćina Welsch, Granger, Sanchez, Asselin, Canner-Medley.

Prije same utakmice predsjednik kluba Emil Tedeschi nam je izjavio kako nije nervozan. "Nisam nervozan, ali sam uzbuđen i znatiželjan kao svi moji prijatelji koji su uz Cedevitu. Čeka nas velika utakmica, puna dvorana, više od 15 tisuća ljudi. Obzirom da sam u duši sportaš, osjećaj je poseban. Ako se uspijemo plasirati na Final Four to će biti velika stvar za hrvatsku košarku, a obzirom da je Treviso dobro povezan sa Zagrebom usudio bih se reći da će tamo biti oko 500 naših navijača. U tom slučaju očekujem podršku i od naših prijatelja i partnera iz Srbije, BiH te Slovenije", rekao je Tedeschi.

U prvom susretu u prepunom Draženovom domu Cedevita je pobijedila Španjolce rezultatom 90-81. Na taj način napravili su korak prema Final Four turniru Eurocupa. U sastavu momčadi iz Sutinskih vrela niti večeras, a niti do kraja sezone neće biti centra Corsley Edwardsa koji će zbog ugruška krvi propustiti ostatak sezone. Jedan od najboljih igrača prvog susreta, Vedran Vukušić, nije trenirao sedam dana te će igrati pod injekcijom.

S druge strane, Estudiantes u utakmicu ulazi bez britanskog reprezentativca Daniela Clarka, a u dvorani Palacio Vistalegre ovu utakmicu bi prema najavama trebalo gledati 15 tisuća gledatelja.