Realu velika pobjeda na krilima mladog Tomića

Hrvatski centar Ante Tomić odigrao je odličnu utakmicu u pobjedi svog Reala u Madridu protiv Montepaschija iz Siene 77-69 u 4. kolu F skupine Top 16 faze košarkaške Eurolige…

Real je nakon 30 minuta igra bio u rezultatskom zaostatku za pet koševa, ali je izvrsnom igrom u zadnjoj četvrtini, koju je dobio s 29-16, obavio veliki posao. Ne samo da je osvojio nove bodove, već je zahvaljujući trici Llulla sekundu prije kraja dvoboja i nadoknadio poraz od 7 koševa razlike u Sieni, zahvaljujući čemu Real ima bolji omjer od Siene u krugu, što bi se moglo pokazati vrlo važnim na kraju.

Naime, u skupini F sada sve četiri momčadi, Macabbi, Real Madrid, Efes Pilsen i Montepaschi, imaju isti omjer pobjeda i poraza, 2-2.

Utakmica je bila teška, a ja nisam očekivao da ću igrati ovako puno. Jako sam sretan, i zbog naše pobjede, ali i zbog moje dobre igre

Ante Tomić sjajno je odigrao tu posljednju četvrtinu i bio je ključni čovjek Realovog preokreta. Igrao je s velikim samopouzdanjem, odlično pratio svaku akciju i u napadu i u obrani, te je s devet uhvaćenih lopti bio prvi skakač utakmice, iako je na parketu proveo samo nepunu 21 minutu. 'Samo', s obzirom na njegov učinak, iako je to, dakako, za hrvatskog centra bila puno bolja minutaža od one koju je očekivao.

Tomić je s 12 poena (5-8 iz igre, 2-4 iz slobodnih bacanja) bio drugi strijelac Reala (Llull 17), a uz devet skokova, od toga četiri napadačka, imao je i tri asistencije, te tri iznuđena prekršaja. Sve to priskrbilo mu je valorizacijski indeks 18, najbolji u 'kraljevskom klubu'.

'Utakmica je bila teška, a ja nisam očekivao da ću igrati ovako puno. Jako sam sretan, i zbog naše pobjede, ali i zbog moje dobre igre. Ključ naše pobjede bila je odlična obrana koju smo odigrali u završnim minutama dvoboja. Nadam se da je ovo početak nečega velikog. Nastavit ću naporno raditi kako bih doprinosio i sljedećim pobjedama moje momčadi u ovako teškim dvobojima. Moramo ići korak po korak ako se želimo plasirati na Final Four', izjavio je Tomić.

Pohvalio ga je i Realov veliki trener, Talijan Ettore Messina. 'Jako sam sretan zbog pobjede, pogotovo zbog naših odličnih navijača koji su nas pogurali do uspjeha. Posebno mi je drago što smo uspjeli nadoknaditi rezultatski minus i vratiti se u igru. Ključ pobjede bio je u tri elementa – našoj dobroj obrani, pogotovo u završnici dvoboja, načinu na koji smo igrali 'pick-and-roll' i velikom poslu koji su Ante Tomić i Felipe Reyes obavili pod obručima', rekao je Messina.