Olimpija šokirala Perasovićev Efes, Planinić bez promašaja

Svi su hrvatski košarkaši u srijedu pobjedama okončali nastupe prvog kola nove euroligaške sezone. Najugodnije je iznenađenje napravila Union Olimpija pobijedivši u Ljubljani Efes Pilsen 95-90 nakon dvaju produžetaka....

Amerikanac Kevin Pinkney s 23 i 36-godišnji slovenski veteran Goran Jagodnik s 21 košem predvodili su domaću momčad, u čijoj je pobjedi s četiri koša participirao Damir Markota. U momčadi Velimira Perasovića najbolji je bio Igor Rakočević s 23 koša.

U drugim utakmicama nije bilo iznenađenja. Fenerbahçe je u Instanbulu pobijedio Lietuvos Rytas s uvjerljivih 86-69. Igrali su turski košarkaši, koje s klupe vodi Neven Spahija, čvrsto u obrani i agresivno u napadu.

Igru Turaka dobro je vodio Roko Ukić. Za 31 minutu provedenu na parketu ubacio je 11 poena (3-9 šut za dva, 1-1 za tri poena) uz sedam asistencija i dvije oduzete lopte. Niti jednu nje izgubio.

Ako je blokiran bio Ukić, onda je organizaciju igre predvodio Marko Tomas, koji je za 28 minuta na parketu zabio tri koša (jedna trica) potrošivši samo tri lopte. Da se Tomas sve više pretvara u obrambenog specijalca pokazuje učinak od šest skokova i jedne osvojene lopte. Asistirao je četiri puta, a loptu izgubio u dva navrata.

Najbolji igrač u domaćim redovima bio je Darjuš Lavrinovič s 21 košem. Goste su sa po 15 predvodili Milko Bjelica i Brad Newley. BiH-reprezentativac Kenan Bajramović za 25 minuta je zabio četiri koša uz šest skokova.

Zoran Planinić igrao je 26 minuta u domaćoj pobjedi Himkija nad Poljskim Prokomom 82-76. Zabio je 12 poena uz stopostotni šut (2-2 za tri, 2-2 za dva poena i 2-2 slobodna bacanja). Učinku je dodao tri asistencije i tri izgubljene lopte.

Krešimir Lončar igrao je 14. minuta. Potrošio je tri lopte za nula koševa. Tri je puta uspješno skočio a dva asistirao.

Lottomatica je u Rimu nadigrala njemački Brose Basket iz Bamberga 83-65. U domaćim je redovima 20-godišnji krilni košarkaš iz Bosne i Hercegovine, Nihad Đedović, zabio šest koševa uz tri skoka.