Hrvatska će od sljedeće sezone imati još jednog košarkaša u NBA ligi. Dario Šarić medijima je potvrdio kako nakon kraja sezone napušta turski Efes i odlazi u Philadelphiju koja ga je uzela na draftu prije godinu i pol. Kaže kako je u stalnom kontaktu s s generalnim menadžerom Samom Hinkijem i trenerom Brettom Brownom te da će ispuniti obećanje koje je dao svom NBA klubu - dolazak nakon dvije sezone u Istanbulu.
Philadelphia 76ersi su ove sezone postali momčad s najdužim gubitničkim nizom u profesionalnim američkim sportovima. Ujedno su izjednačili i najgori start u povijesti NBA s 18 poraza zaredom. Previše za nekad veliki klub. Puno previše. U spašavanje se čak uključio i komesar lige Adam Silver, koji je osobno kontaktirao čelnika američke košarkaške reprezentacije Jerryja Colangela.
Colangelo je poznat po svom radu u Phoenix Sunsima, dok posljednjih godina sudjeluje u izboru igrača za američku reprezentaciju. Mišljenje ovog 76-godišnjaka posebno se cijeni, a u klub je stigao u ulozi savjetnika. No, neće imati lak zadatak. Mora spasiti Sixerse od totalnog potonuća i prekinuti gubitnički mentalitet. Pogotovo zbog mladih igrača u dolasku poput Jahlila Okafora i Nerlensa Noela, ali i našeg Darija Šarića koji je bio 12. izbor drafta 2014.
Teški trenuci za 'Rockyjev grad'
'Rockyjev grad' proživljava teške trenutke, a s novim promjenama u klubu trebali bi doći vedriji dani. Međutim, teško ove sezone. Tek treba zasukati rukave i odrediti na koga se računa, a na koga ne. Aktualni GM Sam Hinkie mogao bi među prvima odletjeti. Njegove odluke zasad nisu donijele puno dobroga, jer ipak nije smio dopustiti proces slaganja momčadi u kojem će se dotaknuti dno i rušiti negativne rekorde.
Nitko ne bi smio težiti prema tome, pa ni Philadelphia, rijetka momčad koja se može pohvaliti činjenicom da su za nju igrali velikani poput Wilta Chamberlaina, Juliusa Ervinga, Mosesa Malonea, Charlesa Barkleyja i Allena Iversona.
Jedna od svijetlih točki je trener Brett Brown, koji je vjerojatno uništio svoj postotak pobjeda za cijelu karijeru, ali pokazao se strpljivim i predanim u ono što vjeruje. A vjeruje da Sixersi mogu napraviti velike stvari. Iz ovog kuta to se čini kao znanstvena fantastika, ali on gaji nadu u proces koji bi za tri godine trebao donijeti rezultate. Pitanje je može li se u međuvremenu od katastrofalne momčadi postati barem prosječna. Philadelphia je stala iza njega i njegove vizije nedavno mu produživši ugovor, iako ni jedan trener nema takav negativni omjer pobjeda i poraza.
Dugogodišnjem učeniku Gregga Popovicha treba odati priznanje što nije odustao i što još uvijek pozitivno gleda na stvari. S takvom momčadi se ni njegov mentor ne bi baš najbolje proveo. Ipak, od prosječnih igrača i pokojeg talenta nije lako napraviti igru koja će istovremeno donositi rezultate i razvijati mlade igrače, a da pritom budu zadovoljni i navijači. Jedina šansa je ono što donosi budućnost, a kod Sixersa ona i nije tako loša. Dapače, lako bi se mogla pretvoriti u nešto intrigirajuće.
2016. najvažnija godina za Philadelphiju
Naime, kako se raspliće ova sezona, Sixersi će imati dobre šanse da dočekaju prvi izbor drafta, a tamo ih čeka ni manje ni više nego Ben Simmons, kojemu mnogi prognoziraju da će postati superstar. Oni koji su otišli korak dalje u prognozama vide ga kao novog LeBrona Jamesa.
A da je nešto posebno kod tog momka govori i podatak da je nedavno dosegao brojke koje nisu viđene u sveučilišnoj košarci 20-ak godina. Kad se tome pridodaju dva 'picka' prve runde iz 2014., jer izuzev Šarića ni Joel Embiid još nije zaigrao ni minute od kada je draftiran, onda se imaju čemu nadati. Doduše, kod Embiida tek treba vidjeti koliko su ozljede ostavile traga.
U svakom slučaju, 2016. bit će najvažnija godina za Philadelphiju. Ne samo zbog Šarića i Embiida, nego i šanse da dođe do četiri 'picka' prve runde drafta. Osim svoga, koji će sigurno biti visok, Sixersi posjeduju pravo na Lakersov 'pick' ukoliko se ne nađe među prva tri. Što nije nemoguće.
Slično su ove godine prošli Knicksi, koji su očekivali da će biti u top tri pa su završili kao četvrti. Na tom mjestu mogli bi dočekati Kanađanina Jamala Murrayja (1997. godište), svestranog beka koji može pokriti pozicije jedan i dva. U tom slučaju Philadelphia bi mogla složiti vrlo nadarenu momčad s Murrayom, Simmonsom, Šarićem, Noelom i Okaforom. I sigurno da bi to bila nešto drugačija priča. U najmanju ruku zanimljiva. Druga dva izbora prve runde smiješe se od Miamija (ako bude izvan prvih deset) i Oklahome (ako bude izvan prvih 14).
Međutim, isto tako se može dogoditi da propuste i Simmonsa i Murraya te završe s još kojim visokim igračem. Jedino je sigurno da mogu računati na Šarića, a njegove kvalitete itekako bi trebale pomoći. Bez obzira što je zajedno s ostalim suigračima doživio debakl na Eurobasketu, Šarić je po svojoj imaginaciji u svjetskom vrhu. Nema puno takvih igrača koji mogu kreirati s pozicije krila ili na niskom postu. Boljka bi mu mogao biti šut, ali ove sezone u Efesu je na sasvim pristojnom nivou. U Euroligi je na prosjeku od oko 12 poena s preko 50 posto šuta iz igre i na oko 50 posto šuta za tri poena.
Koja pozicija bi najviše odgovarala Šariću u NBA-u?
Odlične su to brojke, ali to tek treba prevesti na NBA nivo. Doduše, Šarić ima nedostataka na kojima treba poraditi, jer u turskom prvenstvu su te brojke znatno manje. Na poziciji 'trojke' u NBA-u igraju ponajbolji igrači današnjice, a tu se prosječnost ne prizna. Teško je zamisliti da se obrambeno može nositi s Durantom, Leonardom i društvom na otvorenom terenu. Za to treba biti konstantan svaku večer u oba smjera.
No, GM-ovi diljem lige u njemu vide veliki potencijal. Uostalom, nedavno su ga izabrali za najboljeg igrača izvan NBA-a. Naravno, više se tu mislilo na njegov talent i ono što tek može ponuditi.
U hrvatskoj reprezentaciji i Efesu stabilizirao se na 'četvorci', a tu bi u 'matchupu' s mnogima mogao iskoristiti svoje razumijevanje košarke i igru bez lopte. Može i otvoriti reket, ali pitanje je onda tko će od visokih igrača Philadelphije na klupu. Jedino na toj poziciji imaju nekoga tko nešto vrijedi. Ukoliko stigne i Simmons, konkurencija će biti tim veća. Nadareni Australac igra na poziciji krila ili krilnog centra. To su sve ispiti koji ga možda očekuju.
Nije da ne vjerujemo u Šarića, ali NBA je jedan drugi svijet, a košarka je otišla u smjeru gdje su eksplozivnost, šut i branjenje više pozicija postali prioriteti. Za početak će biti najvažnije da se izbori za svoju poziciju. Gubitnički mentalitet ionako nikad nije imao, a Sixersima upravo trebaju takvi igrači. U Šariću bi mogli dobiti prijeko potrebu svestranost, a jednog dana možda i nositelja momčadi koja više neće imati inferiornu ulogu u odnosu na ostatak lige. Ali trebat će dosta toga žrtvovati.