Među 4 najbolja u Europi

Ima li kraja senzacijama Makedonaca! Izbacili domaćina Litvu u četvrtfinalu Eurobasketa!

Reprezentacija Makedonije priredila je apsolutnu senzaciju u četvrtfinalu Europskog košarkaškog prvenstva u Litvi, pobijedivši domaćine natjecanja sa 67-65.

Iako su već u prva dva kruga Eurobasketa, pobjedama protiv Hrvatske, Grčke i Slovenije, pokazali da imaju vrlo dobru momčad, malo je tko Makedoncima davao bilo kakve izglede uoči okršaja protiv Litve, pred punom dvoranom domaćih navijača u Kaunasu.

No, momčad Marina Dokuzovskog ni u jednom trenutku u srijedu nije dopustila Litvancima da se odlijepe na veću razliku. Domaći su košarkaši najveću prednost imali u drugoj četvrtini kada su poveli s 31-22, ali na poluvrijeme su otišli samo s plus četiri (34-30).

I u nastavku su Litvanci uglavnom održavali vodstvo od nekoliko poena (Makedonija je nakratko povela s 42-41), da bi onda u zadnjim sekundama sve ispustili. Pri 65-63 Litva je imala napad, ali je Jasikevičius 33 sekunde prije kraja izgubio loptu.

Zaslužili smo biti tu gdje jesmo. Igrali smo bez pritiska, igrali smo slobodno, ali u snažnom ritmu

- trener Makedonije Dokuzovski
McCalebb je propustio izjednačiti, domaći su uzeli loptu, ali Songaila ju je izgubio nakon samo pet sekundi. Makedonci su dobili drugu priliku i iskoristili je, Ilievski je zabio tricu za vodstvoi 66-65, 11 sekundi prije kraja. Jasaitis je pokušao preokrenuti, ali je promašio dvije sekunde prije završetka dvoboja, a Ilievski je s crte slobodnih bacanja postavio konačni rezultat.

„Mislim da smo pokazali da smo jedna od najboljih momčadi u Europi bez obzira na teške trenutke koje smo imali. Zaslužili smo biti tu gdje jesmo. Igrali smo bez pritiska, igrali smo slobodno, ali u snažnom ritmu“, rekao je nakon utakmice trener Makedonije Marin Dokuzovski.

Sjajni Bo McCalebb je ponovno predvodio Makedoniju s 23 koša, Vojdan Stojanovski je dodao 15, a Vlado Ilievski 12. Robertas Javtokas je za Litvu ubilježio 13 poena i šest skokova.

Makedonija će u polufinalu igrati protiv Španjolske koja je ranije svladala Sloveniju s 86-64.

Tako je Makedonija, čemu se nitko nije mogao nadati, izborila dodatne kvalifikacije za Olimpijadu u Londonu 2012., a u slučaju još jednog čuda (ako nadigraju Španjolsku!) izborit će direktan plasman na OI 2012.