Prvi put u povijesti

Šok u Litvi: Hrvatska nakon infarktne završnice izgubila od Makedonije!

Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je prvu utakmicu na Eurobasketu. Bolji od nas bili su Makedonci na kraju slavivši 78-76...

I nakon 16 godina Hrvatska nije uspjela startati s dvije pobjede na Eurobasketu. A bolji raspored od ovog nismo mogli poželjeti. Porazom od Makedonije nakon dramatične završnice sami sebi smo zakomplicirali situaciju u skupini. Osim što smo vratili Makedonce u igru i dopustili najveće iznenađenje dosad, uspjeli smo se i - izblamirati!

Međutim, nije ovo sve slučajno. Nakon lošeg izdanja protiv Finske, nismo ništa naučili i ponovno smo protivniku dopustili da nam se vrati u utakmicu i da o svemu odlučuje jedna lopta. Upravo je ta lopta presudila našim košarkašima u drugom kolu, a Makedoniji donijela prvu, povijesnu pobjedu protiv Hrvatske.

Iako smo bolje otvorili susret nego protiv Finske, čak i poveli 12 razlike u trećoj četvrtini, nije bilo dovoljno. Pobijedila nas je reprezentacija koja praktično nema adekvatnu zamjenu i cijelu završnicu je igrala na krilima dvojice igrača - Ilievskog i McCalebba. Ali dvojice za koje nismo imali obranu, dok je u pojedinim trenucima bilo mučno gledati što naturalizirani Amerikanac radi hrvatskoj obrani. Izneredio nas je.

Upravo je na asistenciju McCalebba Ilievski zabio pobjednički koš 10,5 sekundi prije kraja. U posljednjem napadu Bojan Bogdanović s rukom na šutu nije uspio pogoditi tricu za pobjedu.

Neshvatljive taktičke pogreške, nedovoljno hrabrosti i odlučnosti kad je zagustilo, bili su krucijalni momenti u zadnjoj četvrtini. Previše smo poklonili i bilo bi nezahvalno reći da je Makedonija nezasluženo slavila. Makar po kvaliteti lošiji, Makedonci su bili borbeniji i priredili Hrvatima neminovno.

Da šteta bude još veća, u zadnjoj četvrtini smo ostali bez Tomasa koji se pri jednom ulazu pod koš ozlijedio. Prema njegovoj reakciji nakon izlaska s parketa, bojimo se da bi mogao biti izgubljen do kraja prvenstva. Nadamo se da smo u krivu. Jer osim bolnog poraza, sada nas očekuju tri zahtjevna, bolja protivnika nego dosadašnji, a jako malo prava na pogrešku.

McCalebb je s 19 koševa i pet asistencija bio najbolji igrač u redovima pobjednika. Ilievski je dodao 18 koševa. U sastavu Josipa Vrankovića Dontaye Draper ubacio je 13 koševa uz šest skokova i šest asistencija.

Preostaje nam dan odmora, a onda slijedi važna utakmica protiv Crne Gore (subota). Momčad je psihički uzdrmana i mora se u kratkom vremenu regenerirati kako bi pokušala popraviti loš start. Ništa još nije gotovo, ali prema viđenom sve je manje vjere u najavljivani domet (četvrtfinale) ove reprezentacije...