U finalu na Srbiju

Hrvatska nakon drame sredila Sloveniju za finale Ex-Yu kupa!

Hrvatska košarkaška reprezentacija je pobjedom protiv domaćina Slovenije 65-60 izborila finale Adecco Ex-Yu kupa protiv Srbije u Ljubljani...

Izabranici Josipa Vrankovića došli du i do druge pobjede na košarkaškom turniru država bivše Jugoslavije. Nakon pobjede u 1. kolu protiv Crne Gore, Hrvatska je dobila i domaćina Sloveniju pred oko 5.000 gledatelja u Stožicama.

Iako je ovo tek pripremni turnir uoči onog pravog - Eurobasketa, hrvatski košarkaši pokazali su karakter i iščupali tijesnu, ali vrlo vrijednu pobjedu protiv naših susjeda. Nakon rovovskih prvih 20 minuta, u nastavku je Hrvatska zaigrala slobodnije te nadahnutom posljednjom četvrtinom slomila čvrst otpor domaćina.

''Vrlo sam zadovoljan utakmicom. Dobro smo ju otvorili i kada su se Slovenci krenuli odvajati nismo dopustili da se raspadnemo. Tražio sam dosta rotacije što se na kraju i pokazalo kao dobra stvar'', rekao je hrvatski izbornik.

''Odlučio sam da ćemo nastupiti na ovome turniru samo iz razloga što sam želio odigrati utakmicu protiv momčadi koja igra upravo na ovakav način – radno svih 40 minuta. Stoga mi je još više drago da smo uspjeli izboriti pobjedu protiv vrlo dobre Slovenije'', zaključio je Vranković.

Inače, cijela utakmica protekla je u izmjenjivanju vodstva i s podosta prekršaja. Naši košarkaši nisu dopustili Sloveniji da agresivnom obranom dođe do pobjede kao što je to napravila kontra Crne Gore. Dapače, uzvratili smo jednakom mjerom te uz nekoliko kvalitetnih napada u završnici izborili finale.

S obzirom na intenzitet utakmice i veliki angažman obje ekipe, susret je bio i više od prijateljskog. No, konačnog pobjednika i drugog finalista 'Ex-Yu kupa' donijele su posljednje tri minute dvoboja, gdje su presudile dvije trice Marka Popovića. Treba spomenuti i odličnu realizaciju slobodnih bacanja koje smo šutirali 17/20.

Najefikasniji igrači hrvatske reprezentacije bili su Kruno Simon sa 15 i Bojan Bogdanović sa 11 koševa, dok su domaćine predvodili Erazem Lorbek sa 14 i Matjaž Smodiš sa 10 poena. Međutim, ovaj susret hrvatski reprezentativci dobili su izvrsnom obranom i tako prekinuli niz Slovenije od pet uzastopnih pobjeda na pripremama uoči Eurobasketa.

Hrvatska u utorak (21.00) igra finale protiv reprezentacije Srbije koja je u drugom kolu svoje skupine uvjerljivo dobila BiH 82-61.