I to smo dočekali

Fešta u Areni: Zagrebu prva pobjeda u Euroligi u povijesti!

Košarkaši CO Zagreba pobijedili su litavski Žalgiris sa 80-78 i tako napokon donijeli Hrvatskoj jednu pobjedu u najelitnijem europskom košarkaškom natjecanju.

Konačno da je hrvatski predstavnik u Euroligi nekoga pobijedio. Učinio je to Zagreb slavljem u zagrebačkoj Areni nad Žalgirisom u petom pokušaju ove sezone. Prošle sezone Cibona je upisala svih deset poraza pa je tako Zagreb ovom pobjedom već nadmašio gradskog rivala iako se nemaju baš čime ni oni pohvaliti.

Nakon debakala koje su doživjeli protiv Bamberga, Panathinaikosa i CSKA-a, te nešto blažeg poraza od Unicaje, hrvatski prvaci su u neizvjesnoj završnici došli do pobjede protiv litavskog kluba slavne prošlosti. Ostali su na taj način ''mravi'' u igri čak i za četvrto mjesto u skupini i plasman u drugi krug budući da po jednu pobjedu imaju i Žalgiris i Bamberg (utakmica manje).

Poslije izjednačene prve četvrtine, Zagreb je u drugoj stisnuo gas i došao do 15 koševa prednosti (40-25). No, momčad Vlade Androića je nakon toga potpuno stala, dopustivši Žalgirisu 11 poena u nizu, tako da je na poluvrijeme otišla sa samo plus četiri (40-36).

Nastavak je donio izjednačenu igru, ali gosti su tijekom treće četvrtine češće imali prednost. U jednom su trenutku poveli sa 60-54, ali se Zagreb serijom 7-0 vratio u igru.

U samoj završnici je naš Marko Popović tricom donio posljednju prednost klubu iz Kaunasa (76-77), Mario Kasun je u idućem napadu vratio vodstvo na stranu domaćina (78-77). Damir Mulaomerović je sedam sekundi prije kraja pogodio jedno slobodno bacanje za konačnih 80-78, a Popovićevo loše dodavanje u preostalom vremenu Mantas Kalnietis nije uspio pretvoriti u produžetak.

Kod Zagreba je s 22 koša najbolji bio Krunoslav Simon, dok je Josh Heytvelt dodao 17 poena i 11 skokova. Popović je za goste ubacio 11 koševa, a najefikasniji je s 24 poena bio Jankunas.

Euroliga, skupina B, 5. kolo:

CSKA – Unicaja 77-66

Zagreb – Žalgiris 80-78

Bamberg – Panathinaikos (četvrtak)

Redoslijed: 1. CSKA 5-0, 2. Unicaja 3-2, 3. Panathinaikos 3-1 (-1), 4. Žalgiris 1-4, 5. Zagreb 1-4, 6. Bamberg 1-3 (-1)