Euroliga: Rytas usred Atene šokirao Pao, poraz Olimpije!

Kolo prije kraja TOP 16 natjecanja, litavska se momčad vratila u igru za četvrtfinale...

Velikim je iznenađenjem počelo 5. kolo drugog kruga natjecanja u Euroligi. Košarkaši Lietuvos Rytasa su usred Atene pobijedili Panathinaikos sa 68:67.

Grci su u 1. kolu skupine E slavili u Litvi s 80:59, no kod kuće su od samog početka imali problema sa žilavim Rytasom. Otišli su ipak, na poluvrijeme s plus pet (39:34), a s istom su prednošću ušli i u posljednju četvrtinu. No, u neizvjesnoj je završnici Khalid El-Amin 3.1 sekundu prije kraja pogodio dva slobodna bacanja za 68-:7, a Drew Nicholas je u zadnjem napadu promašio tricu za pobjedu Panathinaikosa.

Spriječili su gosti iz Vilniusa na taj način Atenjanima da osiguraju prolazak u četvrtfinale kolo prije kraja, a i sami su se ozbiljno vratili u igru za plasman među najboljih osam. Treba vidjeti i što će na sve reći Caja Laboral koji bi se pobjedom protiv Unicaje u četvrtak također priključio Panathinaikosu i Lietuvos Rytasu s omjerom 3-2. U posljednjem kolu Caja Laboral gostuje u Litvi, a PAO kod Unicaje.

Dodajmo još da je u večerašnjoj utakmici najbolji kod pobjednika sa 16 poena i pet skokova bio Brad Newly, dok je kod domaćih najefikasniji bio Mike Batiste s 11 koševa.

Četvrti poraz Olimpije

Nakon što su u prvom krugu Eurolige pobijedili u svih pet domaćih ogleda, u drugom krugu (Top 16) košarkaši Union Olimpije izgubili su svaku od tri domaće utakmice.

Protiv Barcelone i Maccabija se takvo što moglo i očekivati, no poraz od rimske Lottomatice je ipak iznenađenje. U utakmici 5. kola skupine F Rimljani su slavili u Ljubljani 87:76. Inače, niti jedna od ove dvije momčadi više nema šanse za prolaz, već su prva dva mjesta koja vode dalje osigurali aktualni prvak Barcelone, te telavivski Maccabi.

Nakon izjednačenog prvog dijela (41-37 za Union Olimpiju), gostujući košarkaši su do velikog odmaka od suparnika došli u trećoj četvrtini koju su dobili sa 28-14. No, Union Olimpija se uspjela oporaviti od tog udarca, te su u završnici pogođenim tricama zaprijetili povratkom koji se ipak nije dogodio.

Hrvatski košarkaš Damir Markota je za 14 minuta postigao četiri poena, uz četiri skoka, te po jednu asistenciju i ukradenu loptu. S linije slobodnih bacanja je ubacio sve svoje poene, a promašio je tri šuta iz igre. Najbolji su igrači bili Kenny Gregory s 18 poena kod domaćina, te Nihad Džedović sa 20 poena kod gostiju.