Kompletirano je peto kola Topa 16 Eurolige košarkaša...

U skupini G Efes Pilsen Velimira Perasovića i Nikole Vujčića oprostio se od daljnjeg kruga, dok je u skupini E Caja Laboral Stanka Baraća zadržala šanse za prolaz.

Efes Pilsen protiv Montepaschija nije uspio u uzvratu obraniti prednost od dva koša iz Istanbula (60-58), te je pokleknuo u Sieni sa 88-76 i tako kolo prije kraja izgubio i teoretske šanse za prolaz. Sienu je do trijumfa predvodio Milovan Raković s 15 poena, dok je kod gostiju uvjerljivo najbolji bio Igor Rakočević s 24 koša. Hrvatski centar Nikola Vujčić zabio je 10 koševa (dvice 4/7) uz tri skoka za nepunih 14 minuta igre.

U drugom ogledu skupine G Real je u Beogradu savladao Partizan 61-56 i tako došao do pete pobjede u isto toliko susreta. Junak utakmice bio je hrvatski reprezentativac Ante Tomić koji je za nešto više od 27 minuta igre ubacio 21 koš (dvice 9/14, sl. bacanja 3/3) uz 7 skokova, 1 asistenciju, ali i pet izgubljenih lopti.
„Odigrali smo sjajno prvo poluvrijeme i slavili na teškom gostovanju. Partizan ima dobre visoke igrače, razigrali su se oni u nastavku, no u posljednjoj četvrtini smo pogodili neke važne lopte i zasluženo došli do pobjede“, rekao je Tomić.

Uz Tomića, najbolji su kod Reala bili Sergio Llull i Nikola Mirotić s 13 koševa. U četvrtfinalu će Real kao pobjednik skupine imat prednost domaćeg terena protiv Valencije ili Fenerbahçea, dok će Siena igrati protiv Olympiacosa.

„Osigurali smo prvo mjesto skupine i ostaje nam pričekati da vidimo protiv koga ćemo igrati u četvrtfinalu. Ne možemo se opustiti, ali pritisak umanjuje činjenica da ćemo imati prednost domaćega parketa“, dodao je Tomić.

U skupini F Barcelona je savladala Maccabi u Tel Avivu sa 92-85 u produžetku i tako osigurala prvo mjesto u skupini uoči posljednjeg kola, a izraelskom sastavu nanijela prvi domaći poraz u sezoni. I Barcelona i Maccabi osigurali su plasman u četvrtfinale i ranije, a u ovoj je utakmici Maccabi morao pobijediti s deset ili više koševa prednosti da bi neizvjesnost oko prvog mjesta odgodio do posljednjeg kola.

Utakmicu je u produžetak odveo Doron Perkins zabivši dva slobodna bacanja u posljednjim trenucima, nakon što je prethodno Erazem Lorbek realizirao jedno od dva slobodna bacanja za Barcelonu.

Barçu je do pobjede predvodio Terence Morris s 19 koševa i 6 skokova, slijedio ga je Juan Carlos Navarro sa 17, dok je bivši "cibos" Alan Anderson ubacio 14 koševa. Kod Maccabija je najefikasniji bio Jeremy Pargo s 19 koševa, dok je Sofoklis Schortsanitis zabio 16 uz šest skokova.

Caja Laboral savladala na domaćem parketu Unicaju s uvjerljivih 78-63, te tako ostala u igri za plasman dalje i prvo mjesto u skupini E. Marcelinho Huertas s 18 koševa, 6 skokova i 5 asistencija predvodio je sastav iz Vitorije, dok je hrvatski reprezentativac Stanko Barać za nepunih 28 minuta igre ubacio 10 koševa (dvice 3/10, sl. bacanja 4/6), uz 8 skokova i 1 asistenciju. Dvozamenkasti su kod Caje Laboral bili još Brad Oleson (16), Mirza Teletović (12) i Fernando San Emeterio (12), dok je kod poraženog sastava najefikasniji bio Nedžad Sinanović s 18 koševa.

Euroliga, 5. kolo Topa 16:

Skupina E

Caja Laboral – Unicaja 78-63

Redoslijed: 1. Panathinaikos 3-2, 2. Caja Laboral 3-2, 3. Lietuvos Rytas 3-2, 4. Unicaja 1-4

Skupina F

Maccabi – Barcelona 85-92, produžetak

Redoslijed: 1. Barcelona 5-0, 2. Maccabi 3-2, 3. Lottomatica 1-4, 4. Union Olimpija 1-4

Skupina G

Montepaschi Siena – Efes Pilsen 88-76

Partizan – Real Madrid 56-61

Redoslijed: 1. Real Madrid 5-0, 2. Montepaschi Siena 3-2, Efes Pilsen 2-3, 4. Partizan 0-5

Skupina H

Žalgiris – Valencia 74-80

Fenerbahçe – Olympiacos 65-80

Redoslijed: 1. Olympiacos 4-1, 2. Fenerbahçe 3-2, 3. Valencia 2-3, 4. Žalgiris 1-4

Tomić: Zaslužena pobjeda, okrećemo se četvrtfinalu

Uz vrlo dobar učinak hrvatskog reprezentativnog centra Ante Tomića košarkaši Real Madrida upisali su i petu pobjedu u jednako toliko utakmica euroligaškog Topa 16. U Beogradu su u četvrtak svladali Partizan 61-56...

Za nešto više od 27 minuta igre Tomić je ubacio 21 koš (dvice 9/14, sl. bacanja 3/3) uz sedam skokova, asistenciju, ali i pet izgubljenih lopti.