Euroliga: HR Fenerbahçe pokazao snagu, Barca i Real rutinski

U četvrtak kasno navečer kompletirano je prvo kolo skupine TOP 16 košarkaške Eurolige…

Hrvatski reprezentativci Marko Tomas i Roko Ukić predvodili su turski Fenerbahçe do velike pobjede kod Olympiacosa. Fenerbahçe je u Dvorani mira i prijateljstva slavio s 84-70 i najavio kako ima ozbiljne namjere uhvatiti plasman u četvrtfinale najjačeg europskog klupskog natjecanja.

Momčad koju vodi bivši hrvatski izbornik Neven Spahija odigrala je sjajnu posljednju četvrtinu u kojoj je minimalni zaostatak 64-65 serijom 12-0 pretvorila u vodstvo 76-65 koje grčki klub više nije uspio stići. Mogao je Fener već u drugoj četvrtini, kada je napravio seriju 17-4 i poveo 33-26, slomiti otpor Olympiacosa, ali domaći su se košarkaši tada vratili u igru. No, za odlično odigranu zadnju dionicu, koju je istanbulska momčad dobila rezultatom 29-12, nisu imali odgovor.

Tomas je dvoboj završio s 19 poena, četiri skoka i tri asistencije za 24 minute na parketu. Za dva poena je gađao 4-7, trice 2-2, a slobodna bacanja 5-7. Ukić je za 31 minutu ubacio 17 koševa (dvica 6-12, trica 1-2, slobodna bacanja 2-4), te dodao tome dva skoka i četiri asistencije.

Sretan sam, bila je ovo velika pobjeda za nas. Ne pobjeđuje se Olympiacos svaki dan na gostovanju, a nama je baš to pošlo za rukom. Bili smo dobro pripremljeni obrambeno im se suprotstaviti, a posebnu smo pažnju posvetili njihovim najboljim igračima. Pobjeda je izborena obranom“, rekao je nakon utakmice Tomas dodavši:

„U fazi napada imali smo strpljenja. Znali smo da će pritisak pasti na njih bude li, kako vrijeme prolazi, rezultat u egalu. Odigrali smo savršenu posljednju četvrtinu i zasluženo došli do pobjede. Moramo sada ostati smireni i usredotočiti se na utakmice koje slijede. Sjajno smo startali u Topu 16 natjecanja, no pred nama je još pet utakmica.“

Uz hrvatski dvojac, još je samo Omer Onan ubilježio dvoznamenkasti broj poena (14) u pobjedničkoj momčadi. Kod domaćih je s 15 koševa najefikasniji bio Theodoras Papaloukas.

Neven Spahija nakon utakmice bio je presretan naglasivši kako je ovo bila najbolja izvedba momčadi od kada ju je preuzeo:

„Čestitke mojoj momčadi na velikoj pobjedi. Pobijediti Olympiacos nije lak posao, ali mislim da smo odigrali najbolju utakmice sezone i zasluženo u njoj slavili. Imali smo neke predodžbe kako igrati protiv Olympiacosa, a 90 posto tih planova odradili smo savršeno. Znam da smo napravili mnogo pobjedom protiv Olympiacosa koji rijetko gubi domaće utakmice, ali moramo utišati ushićenje. Pred nama je niz teških utakmica i mnogo neobavljena posla. Napravili smo velik korak prema vrhu skupine, no o tome je, ponavljam, prerano govoriti.“

Caja Laboral je u skupini E kao gost u španjolskom dvoboju nadigrao Unicaju (76-71). Hrvatski centar Stanko Barać nije se istaknuo u baskijskoj momčadi. Za deset i pol minuta na parketu ostao je bez koša (šut za dva poena 0-4), tako da će pamtiti samo tri skoka. Marcelinho Huertas je s 19 koševa bio prvo ime Caja Laborala, dok je kod Unicaje bolji od ostalih bio Joel Freeland (16).

U skupini F branitelj naslova Barcelona je bez poteškoća svladala Maccabi (81-71), uz 24 poena Juana Carlosa Navarra i 16 bivšeg košarkaša Cibone Alana Andersona, dok je Olimpija kao gost došla do minimalne pobjede protiv rimske Lottomatice (64-63). Damir Markota je za Ljubljančane postigao devet koševa uz slab šut iz igre (2-7 za dva poena, 0-4 za tricu). Uhvatio je i četiri lopte te jednom asistirao.

Dan ranije košarkaši Reala pobijedili su u Madridu beogradski Partizan sa 78-58. Partizan se dobro držao u prvoj četvrtini, koju je i dobio s 18-17. No, u drugoj su ''kraljevi'' ubacili 26, a primili samo 9 poena, pa su u tom dijelu i prelomili utakmicu.

Dubrovčanin Ante Tomić odigrao je za Real malo više od 19 minuta. Postigao je 7 koševa (3-6 iz igre, 1-1 slobodna bacanja), uz dva skoka, dvije asistencije, dvije izgubljene i jednu osvojenu loptu. Prvi strijelac Reala bio je Sergio Llull s 21 košem, dok je goste predvodio Jan Vesely s 13 koševa.

Valencia je u H skupini pobijedila Žalgiris sa 73-59. Kod domaćina je Duško Savanović prednjačio s 20 koševa, dok u litavskoj momčadi niti jedan igrač nije imao dvocifreni broj koševa. Najbolji je bio DeJuan Collins sa 7 koševa, 7 skokova i 4 asistencije.