Top 16

Real Madrid u posljednjoj sekundi pokvario Žorićevu utakmicu karijere

U 1. kolu skupine E Topa 16 košarkaške Eurolige Efes Anadolu je na svom parketu bio bolji od Galatasaraya sa 68-62, dok je Real Madrid slavio s košem razlike u Malagi

U ogledu turskih rivala, ali i hrvatskih reprezentativaca Stanka Baraća i Lukše Andrića, deblji kraj izvukao je gostujući Galatasaray. Ključna je bila prva četvrtina u kojoj je Anadolu Efes stvorio10 koševa razlike, te je do kraja susreta nije ispuštao.

Najbolji igrač susreta bio je Efesov Duško Savanović koji je u nešto manje od 36 minuta na parketu postigao 16 koševa te uhvatio čak 17 skokova (sedam u napadu). Vrlo dobru utakmicu odigrao je i naš Stanko Barać koji je u 17 minuta postigao 12 poena uz šut 6-7 za dva poena. U gostujućim redovima najefikasniji je bio Andrić koji je za malo manje od 25 minuta postigao 14 koševa uz 7-13 šut za dva poena. Uz to, upisao je i četiri skoka.

U susretu skupine H Žalgiris je na svom parketu poražen od izraelskog Maccabija iz Tel Aviva s 84-76. Litavskoj momčadi nije pomoglo ni 14 koševa i pet asistencija kapetana hrvatske reprezentacije Marka Popovića. Demond Mallet i Lior Eliyahu predvodili su goste sa 15 odnosno 14 poena.

U napetoj završnici utakmice 1. kola skupine F košarkaške Eurolige, Real Madrid je kao gost pokvario utakmicu karijere hrvatskog igrača Luke Žorića pobijedivši u Malagi Unicaju s 81-80 šutom u posljednjoj sekundi susreta.

Fenomenalnu večer imao je hrvatski reprezentativac Luka Žorić koji je za 32 minute provedene na parketu postigao isto toliko koševa, te mu je jedan skok nedostajao za double-double učinak (9). Žorić je iz igre gađao 13-20 za dva poena, te s crte slobodnog bacanja tek 6-10. Drugi Hrvat u momčadi Hrvoje Perić postigao je osam koševa, te uhvatio šest skokova.

Cijela utakmica protekla je u vrlo izjednačenoj borbi u kojoj je prednost išla s jedne na drugu stranu. Ono najbitnije ipak se izdogađalo u posljednjoj četvrtini u kojoj je Real slavio praktički sa zvukom sirene.

Četiri minute prije kraja utakmice, polaganjem Žorića, Unicaja je otišla na plus pet (74-69). Međutim, u svega dvije minute Real radi seriju 6-0, te polaganjem Ante Tomića stiže do vodstva 75-74 minutu i 50 sekundi prije kraja.

Svega 45 sekundi prije posljednje sirene na susretu, pri rezultatu 78-76 u korist gostiju, Žorić je uhvatio napadački skok nakon kojeg je na njemu napravljen prekršaj. Hrvatski centar u stilu velikog rutinera "stavlja" dva slobodna bacanja i rezultat je ponovno izjednačen.

Nakon toga Sergio Rodriguez pogađa samo jedno slobodno bacanje za goste, te omogućuje da Unicaja u pretposljednjem napadu dođe do vodstva. To upravo i čini preko Kristapsa Valtersa koji je položio loptu devet sekundi prije kraja susreta za 80-79. Real Madrid zove minutu odmora nakon koje dotada skromni Nikola Mirotić pogađa šut za dva sekundu prije kraja utakmice. Berni Rodriguez je pokušao preko cijelog terena za Unicaju, ali nije pogodio.

U pobjedničkoj momčadi Ante Tomić postigao je 12 poena (6-8) te uhvatio sedam skokova.

Košarkaši aktualnog europskog prvaka Panathinaikosa deklasirali su na gostovanju Armani Milano u susretu 1. kola skupine G Topa 16. Bilo je za 78-57 grčku momčad. Utakmicu su ipak obilježile izgubljene lopte obiju momčadi. Naime, domaći sastav ih je izgubio 24, dok su gosti bili nešto malo manje "uspješni" sa 17 predanih lopti protivniku.

I dok je kod Milana jedino Antonis Fotsis (10) bio dvocifren po broju koševa, kod Panathinaikosa su se apsolutno svi igrači, njih 12, upisali u listu strijelaca. Najefikasniji su bili David Logan s 12, Romain Sato s 11 i Mike Batiste s 10 poena.

Hrvatski košarkaš Leon Radošević proveo je svega 80 sekundi na parketu u poraženoj momčadi bez ikakva učinka.

U najneefikasnijoj utakmici 1. kola Topa 16 Barcelona je na svom parketu teškom mukom slavila protiv talijanske momčadi Cantu. Bilo je 65-60 za španjolskog prvaka koji je konačnih pet razlike napravio upravo u posljednjoj dionici slavivši 16-11.

Najefikasniji u pobjedničkoj momčadi bio je Chuck Eidson s 15 poena, a Erazem Lorbek je pridodao 13. Goste je u utakmici do samog kraja držao bivši član katalonske momčadi Gianluca Basile koji je postigao 13 koševa (tri trice), baš kao i Vladimir Micov koji je k tome još nadodao devet skokova.

Euroliga, Top 16, 1. kolo:

Skupina E:
Olympiacos - CSKA 78-86

Efes Anadolu - Galatasaray 68-62

Redoslijed: 1. CSKA 1-0, 2. Efes Anadolu 1-0, 3. Galatasaray 0-1, 4. Olympiacos 0-1

Skupina F:

Siena - Bizkaia Bilbao 81-67

Unicaja - Real Madrid 80-81

Redoslijed: 1. Siena 1-0, 2. Real MAdrid 1-0, 3. Unicaja 0-1, 4. Bizkaia Bilbao 0-1

Skupina G:

UNIKS Kazan - Fenerbahçe 76-71

Armani Milano - Panathinaikos 57-78

Redoslijed: 1. Panathinaikos 1-0, 2. UNIKS 1-0, 3. Fenerbahçe 0-1, 4. Armani Milano 0-1

Skupina H:

Žalgiris - Maccabi Tev Aviv 76-84

Barcelona - Cantu 65-60

Redoslijed: 1. Maccabi Tel Aviv 1-0, 2. Barcelona 1-0, 3. Cantu 0-1, 4. Žalgiris 0-1